Polski oddział Disneya ocenzurował postać LGBT w nowym filmie studia Pixar

11.03.2020 09:11
Polski oddział Disneya ocenzurował postać LGBT w nowym filmie studia Pixar Fot. materiały prasowe/Pixar

W filmie "Naprzód" pojawiła się pierwsza otwarcie homoseksualna postać. Niestety w polskiej wersji filmu zdecydowano się ją ocenzurować.

Do kin wszedł najnowszy film studia Pixar pod tytułem "Naprzód". Produkcja jest przełomowa, ponieważ pojawia się w niej pierwsza otwarcie homoseksualna postać - cyklopka policjantka. W polskiej wersji językowej zdecydowano się ocenzurować jej wypowiedź na temat swojej dziewczyny. 

"Naprzód" - Disney Polska cenzuruje postać LGBT

Jakiś czas temu pisaliśmy o podobnym przypadku, do którego doszło w Rosji. Okazuje się, że nie trzeba daleko szukać, bo na naszym podwórku dystrybutorzy zdecydowali się na bardzo podobny zabieg. 

Zobacz: Nowy film studia Pixar został ocenzurowany. Usunięto postać LGBT 

Na facebookowym profilu pisarza Jacka Dehnela pojawił się wpis dotyczący cenzury w polskim oddziale Disneya

Zdarzenie oburza przede wszystkim osoby nieheteronormatywne, które i tak w Polsce nie mają najłatwiejszego życia. Do tej pory w żadnej produkcji Disneya nie pojawiła się pełnoprawna postać reprezentująca społeczność LGBT. Na ekranie można było dostrzec jedynie queerowe "smaczki", które trwały nie dłużej niż kilka sekund i w zasadzie stanowiły tło. Żaden z bohaterów nie powiedział jednak otwarcie o swojej orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna. Cyklopka z "Naprzód" była postacią epizodyczną, jednak bardzo ważną dla milinów widzów na całym świecie. Tym bardziej że w oryginale głosu użyczyła jej Lena Waithe - aktorka znana z takich seriali, jak "Specjalista od niczego", "Westworld", "Drodzy biali!", "Transparent" czy "Tacy jesteśmy" i ceniona reprezentantka osób LGBT.

Przeczytaj także

O komentarz zapytaliśmy przedstawicieli Disney Polska. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Przeczytaj także

Tę smutną sytuację najlepiej opisuje jeden z komentarzy, który trafił na fanpage Disney Polska. 

Fajnie, że w kraju w którym 1/3 nieheteronormatywnych dzieciaków żyje w strefach wolnych od LGBT, Disney Polska postanowiło ich pozbawić tej jednej, malutkiej namiastki reprezentacji, dzięki której będąc w kinie mogłyby się poczuć przez chwilę, że może jednak jest dla nich miejsce na świecie.

Przeczytaj także

"Naprzód" - kiedy premiera?

Najnowszy film studia Pixar trafił do polskich kin 6 marca 2020 roku. Reżyserem "Naprzód" jest Dan Scanlon. W oryginalnej wersji językowej wystąpili Tom HollandChris Pratt oraz Octavia Spencer.

Przeczytaj także

Zobacz też: Czy wiesz, że: animatorzy Disneya wykorzystywali te same sceny w kilku filmach?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.