Polski reżyser ostro o awanturze wokół Marvela. W końcu głos rozsądku?

23.10.2019 13:00
Polski reżyser ostro o awanturze wokół Marvela. W końcu głos rozsądku? Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/ EastNews

Wybitny polski reżyser dołączył do dyskusji o tym, czy filmy Marvela są kinem. Co sądzi o krytycznych słowach Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli?

Krzysztof Zanussi to uznany polski reżyser i scenarzysta. W wywiadzie udzielonym portalowi WP Film odniósł się do dyskusji, która wywiązała się wokół filmów Marvela. Po której stronie barykady stanął?

Polski reżyser ostro o awanturze wokół Marvela

Wszystko zaczęło się od słów Martina Scorsese, który stwierdził, że filmy wchodzące w skład Kinowego Uniwersum Marvela nie są kinem. Przyklasnął mu inny legendarny reżyser - Francis Ford Coppola. Osoby związane z wytwórnią Marvel Studios podjęły dyskusję, stając w obronie swoich produkcji. Teraz głos w sprawie zabrał polski filmowiec - Krzysztof Zanussi. W rozmowie z WP Film reżyser stwierdził, że choć sam woli kino ambitne i autorskie, Marvelowi nie można odmówić racji bytu. Istnieje bowiem rozgraniczenie na kino artystyczne i to stricte rozrywkowe.

Świadomie nie chodzę na takie filmy, co nie znaczy, że komukolwiek bym tego zabraniał. To jest inny świat: świat komiksu i czystej popkultury. [...] Ja Marvelowi nie odmawiam prawa bytu, ale to jest bardzo bliskie kultury masowej i nie mam z nim kontaktu.

[...] Ludzie szukają archetypów, wzorców superbohatera i może je tam znajdują. Ale to jest wszystko wtórne – powtarza starożytną mitologię, która już została wielokrotnie lepiej w kulturze przetworzona. To jest przetworzenie mitologii w wersji ulicznej.

Ja nie jestem tak radykalny, ale w Marvelu opowieść rzeczywiście jest przedstawiona w wersji bardzo prymitywnej. To też ma swoją rację bytu, ale to jest już inna działalność niż kino autorskie. [...]

Przeczytaj także

Trzeba przyznać, że Krzysztof Zanussi pełni tutaj rolę głosu rozsądku - człowieka, który nie podchodzi do kina pretensjonalnie i szanuje potrzeby odbiorców. Podobną postawę przedstawiło wielu aktorów, odpierających ataki Martina Scrosese. 

Zobacz też: James Gunn zareagował na słowa Francisa Forda Coppoli na temat filmów Marvela

Natalia Nowecka
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.