18.05.2017 12:06

Pomóż przekonać Disneya, aby przedstawił słowiańską księżniczkę

No bo czemu właściwie jeszcze takiej nie było? Teraz możemy przynajmniej spróbować zmienić ten stan rzeczy.

Pomóż przekonać Disneya, aby przedstawił słowiańską księżniczkę
foto: kadr z wideo + materiały prasowe + Bóg Pejnta

Księżniczki Disneya to temat szeroki jak sam internet. Widzieliśmy je już nawet „w wykonaniu”... Dave'a Grohla, a ich miłośnicy co i rusz tworzą petycje, by dodać do ich grona np. księżniczkę Leię z „Gwiezdnych wojen” czy w ogóle połączyć ich siły w ramach projektu na miarę „Avengersów”.

Tym razem odezwali się... Słowianie. No bo skoro mieliśmy już północnoamerykańską Indiankę Pocahontas, arabską Dżasminę z „Aladyna”, a nawet chińską Mulan, to czemu nie opowiedzieć np. o Świętosławie, córce Mieszka I, która według nordyckich sag miała być matką skandynawskich królów?

Autorka petycji zaznacza, że Słowianie zostali boleśnie pominięci:

"

Przez 92 lata Disney stworzył tylko jedną krótkometrażówkę, „Piotrusia i wilka”, z Rosjanami („Anastazja” nie zalicza się do produkcji Disneya - to raczej film wytwórni 20h Century Fox). Inne kultury, takie jak niemiecka, francuska, azjatycka, amerykańska czy brytyjska, zostały już wyeksploatowane. Nasza nie, chociaż mamy mnóstwo pięknych bajek, jak choćby „Szewczyk Dratewka” czy „Kwiat paproci”. "

Niestety, najwyraźniej królestwo Myszki Miki nie jest zainteresowane twórczością Janiny Porazińskiej czy Józefa Ignacego Kraszewskiego. Zapewne szkoda, bo pomysłowość i wyobraźnia Słowian - w tym Polaków - na pewno nie odstaje od innych kultur, a niektóre może nawet przewyższać.

Wszyscy jednak wiemy, że amerykańska kultura rządzi się własnymi prawami. Autorka petycji zwróciła uwagę, że szczególnie teraz byłby dobry moment na pokazanie słowiańskiej księżniczki, kiedy cały świat dopiero co zagrywał się w hitowego Wiedźmina, który jest przecież głęboko zakorzeniony w słowiańskiej mitologii.

Można oczekiwać, że pierwsze kroki postawione przez CD Projekt RED będzie kontynuował zapowiedziany serial Netfliksa. Może jeszcze doczekamy się boomu na słowiańską kulturę? Na razie możecie podpisać petycję w sprawie słowiańskiej księżniczki Disneya. Nawet jeśli nie przyniesie większych rezultatów - od czegoś w końcu trzeba zacząć.

Jakub Gańko
Tagi: Duperele