24.02.2016 11:22

Portret Franka Underwooda zawisł w muzeum

I to pośród innych obrazów przedstawiających wizerunki, tym razem prawdziwych, prezydentów Stanów Zjednoczonych. Spece od marketingu „House of Cards” naprawdę się postarali.

Portret Franka Underwooda zawisł w muzeum
foto: AFP / East News

Dzieło pędzla Brytyjczyka Jonathana Yeo zawisło na ścianie w Smithsonian Institute’s National Portrait Gallery. Wszystko ma związek z nadchodzącą premierą 4. sezonu serialu Netflixa. Do tej pory produkcja była promowana w dość konwencjonalny sposób za pomocą materiałów wideo - stylizowanych na spot wyborczy oraz orędzie do narodu, czy też teaser ze sceną wykopywania dołu w lesie i ten, w którym Frank i Claire idą na wojnę.

Przyszła pora na coś bardziej spektakularnego. Odsłonięciu płótna towarzyszyła przemowa Kevina Spacey, który za mównicą wystąpił jako Underwood. W swoich słowach dziękował on Smithsonian za zorganizowanie takiego wydarzenia. Posłuchajcie:

Dzieło w zasobach muzeum można oglądać od 24 lutego 2016 roku aż do października. Jak ono wygląda w pełnej krasie?

Dyrektor Smithsonian Institute’s National Portrait Gallery, Kim Sajet, przybliżył czego wyrazem jest wywieszone w zasobach instytucji dzieło:

"

Ta współpraca pomiędzy Kevinem Spacey, Jonathanem Yeo i muzeum dała rezultat w postaci pracy przedstawiającej aktora w jego słynnej roli. Byliśmy urzeczeni śmiałym pomysłem Jonathana do zobrazowania Kevina jako Franka Underwooda, co odzwierciedla również zmianę sposobu, w jaki ludzie odbierają media. Nie tylko przedstawia to wpływ współczesnej kultury popularnej na historię Ameryki, ale jest także przykładem tradycji sztuki do pokazywania aktorów w ich rolach. "

Sam zainteresowany, czyli Kevin Spacey, także wypowiedział się na temat przedstawiającego go obrazu.

"

Jestem bardzo zadowolony mogąc być zawartym w dziele sztuki w tak niezwykłej instytucji. Kiedy Smithsonian Portrait Gallery przedstawiło mi i Jonathanowi pomysł, byłem ciekawy czy da radę stworzyć portret prezydenta. To prawdziwy zaszczyt być wystawionym w Smithsonian. Jestem też pod wrażeniem tego, że mogę zobaczyć Franka zajmującego miejsce wśród prezydentów w tym historycznym otoczeniu. "

Jonathan Yeo już wcześniej miał okazję do sportretowania aktora. Artysta w 2013 roku wystawił w Smithsonian cykl, w którym charakterystycznym dla siebie stylu, namalował wizerunki takich sław, jak Damien Hirst, Idris Elba, Grayson Perry, Helena Bonham Carter, Doreen Lawrence, Malala Yousafzai, czy właśnie Kevin Spacey.

Z całości wydarzenia został zmontowany kolejny materiał wideo, który promuje serial:

Goście, którzy uczestniczyli w ceremonii odsłonięcia obrazu mieli możliwość zobaczyć przedpremierowo nowy odcinek 4. sezonu „House of Cards”. Reszta będzie musiała poczekać do 4 marca 2016, kiedy to produkcja zagości na platformie Netflix.

Jak Wam się podoba ta akcja promocyjna „House of Cards”?

Robert Skowronski
Tagi: House of Cards