17.08.2016 11:02

„Powidoki” Andrzeja Wajdy w zwiastunie filmu

Nowy film Andrzeja Wajdy będzie miał światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. To właśnie na kanale tego wydarzenia został opublikowany zwiastun „Powidoków”.

„Powidoki” Andrzeja Wajdy w zwiastunie filmu
foto: kadr z wideo

Twórca „Człowieka z żelaza” w swoim nowym dziele opowiada historię Władysława Strzemińskiego, polskiego malarza, teoretyka sztuki, publicysty, współtwórcy łódzkiego Muzeum Sztuki, który oparł się nurtowi socrealizmu za co zapłacił wysoką cenę. Na ekranie zobaczymy opowieść o człowieku broniącym wartości w sztuce, w które wierzy, za co władza chce go zniszczyć. Obraz będzie rozgrywać się w Łodzi w latach 1948-1952.

W głównej roli pojawił się Bogusław Linda, jednak na ekranie zobaczymy także Bronisławę Zamachowską, Zofię Wichłacz, Krzysztofa Pieczyńskiego, Szymona Bobrowskiego, Aleksandrę Justę. Scenariusz „Powidoków” został napisany przez Andrzeja Mularczyka („Sami swoi”, serial „Dom”), zaś za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman (nominowany do Oscara za „Pianistę”). Producentem jest Akson Studio.

Jak już wspomnieliśmy film pokazywany będzie w Toronto. Zobaczymy go w prestiżowej sekcji Masters, sam festiwal potrwa 8-18 września 2016 roku. W polskiej dystrybucji „Powidoki” pojawią się 3 marca 2017. Zobaczcie zwiastun filmu:

Andrzej Wajda miał w planach nakręcenie dzieła o Strzemińskim już 20 lat temu. Reżyser wyznał, że dopiero teraz udało mu się dojrzeć do tego projektu, który nazywa jednocześnie najtrudniejszym w całej jego karierze. Twórca opowiedział, jak należy postrzegać „Powidoki”:

"

Zrobiłem film polityczny o artyście, który wchodzi w konflikt z władzą i zostaje usunięty z uczelni pod zarzutem „nierespektowania norm doktryny realizmu socjalistycznego”. Broni się do samego końca i nie odpuszcza, mimo nędzy i upokorzeń. "

Również Bogusław Linda opowiedział o swojej roli:

"

Ten projekt nie ma typowego scenariusza, to raczej rodzaj impresji o człowieku niezłomnym, który żyje w przerażających czasach. To taka rola, która każe zapomnieć o całym aktorskim doświadczeniu i nakazuje odwołać się do intuicji, jak w młodości. "

Więcej słów reżysera o „Powidokach” możecie posłuchać w wideo ze spotkania w Muzeum Kinematografii w Łodzi:

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto premierę będzie też mieć „Maria Skłodowska-Curie”, koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. W roli tytułowej występuje Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii.

Jak Wam się podoba zwiastun nowego filmu Andrzeja Wajdy?

Robert Skowronski
Tagi: Zwiastuny