29.11.2019 12:02

Powstaje film o sprawie Tomasza Komendy. Twórcy zaprezentowali pierwsze zdjęcie

Już niedługo na ekrany kin trafi film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Opowie o sprawie, która wstrząsnęła całą Polską. W tytułowego bohatera wcieli się Piotr Trojan.

Tomasz Komenda
foto: PAWEL RELIKOWSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

W 2004 roku Tomasz Komenda został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Mężczyzna utrzymywał, że jest niewinny. W więzieniu spędził 18 lat. W 2016 roku doszło do ponownego zbadania sprawy. Prokuratura znalazła nowego podejrzanego - Ireneusza M., który miał wcześniej wyroki za gwałty. 15 marca 2018 roku sąd zwolnił Komendę z więzienia, a kilka miesięcy później mężczyzna został uniewinniony. Na podstawie tej wstrząsającej historii powstaje film zatytułowany "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - Piotr Trojan na pierwszym zdjęciu z filmu

Film będzie debiutem reżyserskim Jana Holoubka. Dramat sensacyjny zostanie oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. Twórcy produkcji podjęli próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89% Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa.

making a murderer
making a murderer
Przeczytaj także Bohaterowie "Making a Murdrer" niewinni? Szokujące wyznanie skazańca

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy. Twórcy zaprezentowali pierwsze zdjęcie, przedstawiające Tomasza Komendę oraz jego odtwórcę - Piotra Trojana.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Holoubek ma na koncie bardzo dobrze przyjęty serial "Rojst". Jest też laureatem Grand Prix festiwalu "Młodzi i Film". Piotr Trojan jest znany jest z takich  produkcji, jak: "Chce się żyć" czy "Pułapka". Aktor opowiedział o swojej nowej roli.

"

Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje. "

W pozostałych rolach wystąpili Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Komenda skomentował produkcję filmu opartego na wycinku jego życiorysu.

"

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi. "

Michael Jackson
Michael Jackson
Przeczytaj także Autor biografii Michaela Jacksona twierdzi, że ma dowody na niewinność muzyka

Za produkcję filmu odpowie stacja TVN.

Solid Gold
Solid Gold
Przeczytaj także "Solid Gold" - Janusz Gajos i Andrzej Seweryn w zwiastunie filmu inspirowanego aferą Amber Gold

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - kiedy premiera?

Na kinową wersję poruszającej historii ludzkiego dramatu, spowodowanego nieudolnością organów ścigania będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" trafi do polskich kin 18 września 2020 roku.

Muniek Staszczyk "Ołów"
Muniek Staszczyk "Ołów"
Przeczytaj także Muniek Staszczyk nagrał utwór do filmu "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa". Zobacz klip do kawałka "Ołów"

Zobacz też: Polskie filmy, które ukażą się w 2020 roku. Wśród nich "Psy 3" i "Broad Peak"

Tagi: News polskie filmy TVN