11.04.2018 13:16

Powstaje serial na podstawie „Fundacji” Isaaca Asimova

Apple TV stworzy serial w oparciu o cykl „Fundacja” jednego z mistrzów science fiction Isaaca Asimova. 

Isaac Asimov
foto: Everett Collection/East News

Każdy fan science fiction na pewno przynajmniej słyszał o Isaacu Asimovie. Wraz z Robertem A. Heinleinem oraz Arthurem C. Clarkiem uznawany jest za członka „Wielkiej Trójki” pisarzy tworzących fantastykę naukową. Filmowcy od dawna zerkali w kierunku twórczości Asimova. Chociaż powstały takie filmy jak „Ja, robot”, czy „Człowiek przyszłości”, szczególnym zainteresowaniem cieszyło się najsłynniejsze dzieło autora - cykl „Fundacja”. Do tej pory pojawiały się próby przeniesienia serii na mały ekran, ale wszystkie spełzły na niczym. W końcu szefowie Apple TV postanowili postawić na twórczość Asimova. Jak podaje Deadline, niebawem powstanie serial na podstawie „Fundacji”. 

„Fundacja” - o czym jest cykl powieści Isaaca Asimova?

„Fundacja” składa się z 7 tomów. Pierwsza opowieść wchodząca w skład serii została stworzona w 1942 roku. Początkowo miała być to trylogia, ale po latach pisarz poszerzył stworzony przez siebie świat o kolejne tomy. Wraz z innymi cyklami Asimova „Fundacja” tworzy 16-tomową „Historię przyszłości” - spójne uniwersum science fiction, w którym toczy się większość dzieł pisarza. Autor pod płaszczykiem powieści fantastycznonaukowej postanawia przyjrzeć się procesom historycznym oraz zjawiskom takim jak władza i manipulacja ludźmi. Asimov tworząc cykl, bazował na „Zmierzchu i upadku cesarstwa rzymskiego” Edwarda Gibbona. To właśnie dzięki „Fundacji” George Lucas wymyślił „Gwiezdne Wojny”

Isaac Asimov

Serial Apple TV prawdopodobnie będzie bazował na trzech pierwszych częściach „Fundacji”. Producentami wykonawczymi i showrunnerami zostali David Goyer i Josh Friedman. Produkcją zajmą się również David Ellison, Dana Goldberg oraz Marcy Ros. Na razie nie podano większej ilości szczegółów dotyczących telewizyjnej wersji „Fundacji”. 

Będziesz oglądać serial „Fundacja”?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Apple Science Fiction