04.01.2019 14:42

Powstaje sztuka teatralna na podstawie komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek"

Już niedługo słynna seria komiksowa Papcia Chmiela zostanie przeniesiona na deski teatru. Niebawem powstanie sztuka teatralna na podstawie Tytusa, Romka i A'Tomka.

Tytus, Romek i A'Tomek
foto: Jan BIELECKI/East News

Chociaż obecnie popularnością cieszą się głównie komiksy superbohaterskie, nie możemy zapomnieć o polskich opowieściach obrazkowych. Jednym z najpopularniejszych twórców tego medium jest oczywiście Henryk Jerzy Chmielewski znany lepiej jako Papcio Chmiel. 95-letni rysownik zasłynął serią "Tytus, Romek i A'Tomek", która ukazuje się nieprzerwanie od 1966 roku. Już niedługo przygody szalonego małpiszona i jego dwóch ludzkich przyjaciół zostaną przeniesione na deski teatru.

"Tytus, Romek i A'Tomek"  jako sztuka teatralna

Informacja pojawiła się na fanpage'u Tytusa, Romka i A'Tomka. Administratorzy poinformowali, że rozpoczęły się próby do przedstawienia bazującego na Księgach autorstwa Papcia Chmiela. Sztuka zostanie wystawiona we wrocławskim Teatrze na Ostrowie.

Grzegorz Grecas jest absolwentem reżyserii teatru lalek we wrocławskim PWST. Założył teatr Układ Formalny. Od roku 2013 jest asystentem Pawła Passiniego. Współpracował z nim przy takich spektaklach jak "Morrison/Śmiercisyn" i "Dziady" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Zwyciężył Konkurs im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, dzięki czemu w 2015 roku mógł powołać do życia  spektakl "#enterorestes". W swojej pracy łączy teatr plastyczny i warsztat lalkarski z tematami, które przynosi teraźniejszość. Ostatnim przedstawieniem Grecasa jest "Matka Courage krzyczy", która została nagrodzona Tukanem OFF 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Tomasz Lipka to aktor i animator kultury od 2012 roku związany z Teatrem na Ostrowie. Współpracował również z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Zajmuje się również reżyserią filmów, grą w serialach, klaunadą, dubbingiem oraz pracuje jako lektor.

Na razie nie zdradzono szczegółów dotyczących sztuki "Tytus, Romek i A'Tomek". Administratorzy fanpage'a zapowiedzieli, że wkrótce pojawią się nagrania z prób do spektaklu. Nie podano jeszcze daty premiery przedstawienia. To nie pierwszy raz, kiedy polska popkultura trafia na deski teatru. W 2017 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się premiera musicalu pod tytułem "Wiedźmin" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Komiks