Powstał fanowski montaż „Ostatnich Jedi”, z którego wycięto wszystkie kobiety. Trwa 46 minut

Maciej Koprowicz
17.01.2018 16:47
Powstał fanowski montaż „Ostatnich Jedi”, z którego wycięto wszystkie kobiety. Trwa 46 minut Fot. kadr z wideo, Paint

Uwaga, spoilery! Niektórym fanom „Gwiezdnych wojen” w nowym epizodzie nie podoba się to, że kluczowe role pełnią w nim postaci kobiecie. Stworzyli więc alternatywny montaż – w 100% męski.

Ósmy epizod gwiezdnej sagi podzielił jej zagorzałych wielbicieli. Wielu narzekało na sposób, w jaki scenarzyści potraktowali bohaterów z klasycznej trylogii, na czele z Lukem Skywalkerem. Innym często powtarzanym zarzutem wobec filmu jest rzekoma nadreprezentacja kobiet wśród głównych bohaterów.

Rzeczywiście trzeba przyznać, że w porównaniu z poprzednimi częściami sagi panie mają teraz w Galaktyce znacznie więcej do powiedzenia. Główną bohaterką jest grana przez Daisy Ridley Rey, a los duchowych spadkobierców Rebelii spoczywa w rękach generał Lei Organy (Carrie Fisher) i wiceadmirał Holdo (Laura Dern). Dodajmy do tego mechanik Rose (Kelly Marie Tran), która bierze udział w ważnej misji razem z Finnem. Złośliwi zauważają, że większość męskich bohaterów filmu służy natomiast złej sprawie, jak Kylo Ren i Armitage Hux.

Konserwatywnie nastawieni fani „Gwiezdnych wojen” nie są takim obrotem spraw zachwyceni. Uważają, że ich ukochane uniwersum padło ofiarą „poprawności politycznej” i rzekomej feministycznej propagandy. Rozczarowani „Ostatnimi Jedi” stworzyli ich alternatywny montaż – wycięli wszystkie sceny z udziałem postaci kobiecych. Zostało tego raptem… 46 minut.

„De-Feminised Fanedit”, znany też jako „Chauvinist Cut” krąży już po internecie. Dotarł on nawet do twórców i aktorów nowego epizodu „Gwiezdnych wojen” dzięki krytyk filmowej Priscilli Page. Jej posta na temat „szowinistycznego montażu” na Twitterze skomentowali między innymi reżyser Rian Johnson, filmowy Luke, czyli Mark Hamill i John Boyega, odtwórca roli Finna. Ich reakcja wyraża więcej, niż tysiąc słów.

Czy Waszym zdaniem w nowym epizodzie „Gwiezdnych wojen” równowaga płci została zachwiana?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.