17.01.2018 16:47

Powstał fanowski montaż „Ostatnich Jedi”, z którego wycięto wszystkie kobiety. Trwa 46 minut

Uwaga, spoilery! Niektórym fanom „Gwiezdnych wojen” w nowym epizodzie nie podoba się to, że kluczowe role pełnią w nim postaci kobiecie. Stworzyli więc alternatywny montaż – w 100% męski.

Powstał fanowski montaż „Ostatnich Jedi”, z którego wycięto wszystkie kobiety. Trwa 46 minut
foto: kadr z wideo, Paint

Ósmy epizod gwiezdnej sagi podzielił jej zagorzałych wielbicieli. Wielu narzekało na sposób, w jaki scenarzyści potraktowali bohaterów z klasycznej trylogii, na czele z Lukem Skywalkerem. Innym często powtarzanym zarzutem wobec filmu jest rzekoma nadreprezentacja kobiet wśród głównych bohaterów.

Rzeczywiście trzeba przyznać, że w porównaniu z poprzednimi częściami sagi panie mają teraz w Galaktyce znacznie więcej do powiedzenia. Główną bohaterką jest grana przez Daisy Ridley Rey, a los duchowych spadkobierców Rebelii spoczywa w rękach generał Lei Organy (Carrie Fisher) i wiceadmirał Holdo (Laura Dern). Dodajmy do tego mechanik Rose (Kelly Marie Tran), która bierze udział w ważnej misji razem z Finnem. Złośliwi zauważają, że większość męskich bohaterów filmu służy natomiast złej sprawie, jak Kylo Ren i Armitage Hux.

Konserwatywnie nastawieni fani „Gwiezdnych wojen” nie są takim obrotem spraw zachwyceni. Uważają, że ich ukochane uniwersum padło ofiarą „poprawności politycznej” i rzekomej feministycznej propagandy. Rozczarowani „Ostatnimi Jedi” stworzyli ich alternatywny montaż – wycięli wszystkie sceny z udziałem postaci kobiecych. Zostało tego raptem… 46 minut.

„De-Feminised Fanedit”, znany też jako „Chauvinist Cut” krąży już po internecie. Dotarł on nawet do twórców i aktorów nowego epizodu „Gwiezdnych wojen” dzięki krytyk filmowej Priscilli Page. Jej posta na temat „szowinistycznego montażu” na Twitterze skomentowali między innymi reżyser Rian Johnson, filmowy Luke, czyli Mark Hamill i John Boyega, odtwórca roli Finna. Ich reakcja wyraża więcej, niż tysiąc słów.

Czy Waszym zdaniem w nowym epizodzie „Gwiezdnych wojen” równowaga płci została zachwiana?

Maciej Koprowicz
Tagi: Film News Star Wars Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi