19.02.2020 14:23

Powstał film o polskim matematyku, który stworzył bombę atomową. Zobacz zwiastun "Geniuszy"

Niewiele osób wie, że współtwórcą bomby wodorowej w projekcie "Manhattan" był polski matematyk Stanisław Ulam. Sylwetkę naukowca przybliży film "Geniusze". Jak prezentuje się zwiastun międzynarodowej produkcji?

Stanisław Ulam
foto: AMERICAN PHILOSOPHICAL SOCIETY/Science Photo Library/East News

Jednym z najsłynniejszych przedsięwzięć naukowych XX wieku był sławetny projekt "Manhattan", który przyczynił się do powstania pierwszych bomb atomowych. Już niedługo do kin trafi film, przedstawiający twórców bomby wodorowej. Wśród nich ważną rolę pełnił polski matematyk z Lwowskiej Szkoły Matematycznej Stanisław Ulam. Jak prezentuje się zwiastun "Geniuszy"?

"Geniusze" - zwiastun filmu o twórcach bomby wodorowej

Reżyserem "Geniuszy" jest niemiecki filmowiec Thorsten Klein. Film to koprodukcja niemiecko-brytyjsko-polska, opowiadająca o jednym z najbardziej przełomowych dokonań w nauce XX wieku. W roli genialnego polskiego matematyka wystąpił Philippe Tłokiński, którego widzowie mogą znać z filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" z roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jako Johnny'ego von Neumana natomiast zobaczymy Fabiana Kocięckiego ("Sobibór"). W obsadzie znalazła się też Esther Garrel ("Tamte dni, tamte noce").

Film nie tylko pokaże, w jaki sposób najwięksi naukowcy minionej epoki stworzyli przerażającą broń, przyczyniająca się do zniszczenia Hiroszimy i Nagasaki, ale przede wszystkim rzuci światło na moralne wątpliwości Ulama, który pracował nad projektem "Manhattan", tylko po to, by uniemożliwić przejęcie bomby wodorowej hitlerowcom i Rosjanom.

Tomasz Kot
Tomasz Kot
Przeczytaj także Tomasz Kot jako Nikola Tesla w biograficznym filmie o serbskim wynalazcy

"Geniusze" - kiedy premiera filmu?

Pierwszy oficjalny pokaz "Geniuszy" odbył się 5 stycznia 2020 roku na festiwalu w amerykańskim mieście Palm Springs. Europejska premiera będzie miała miejsce na European Film Market podczas 70. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie lepiej znanego jako Berlinale. Impreza zacznie się 20 lutego i potrwa do 1 marca 2020 roku. W kolejnych miesiącach "Geniusze" trafią zapewne do zwyczajnej dystrybucji kinowej. Na razie jednak nie podano jeszcze konkretnej daty premiery filmu. 

Foto: materiały prasowe Central Partnership
Foto: materiały prasowe Central Partnership
Przeczytaj także "Czarnobyl. Otchłań": zobaczcie zwiastun rosyjskiej odpowiedzi na serial HBO

Zobacz też: Gwiazda "Zaginionej dziewczyny" jako Maria Skłodowska-Curie w zwiastunie filmu "Radioactive"

Tagi: Film Zwiastuny polskie filmy