Powstała petycja, by wyciąć Matta Damona z „Ocean’s 8”. Dlaczego?

Natalia Hluzow
27.12.2017 14:10
Powstała petycja, by wyciąć Matta Damona z „Ocean’s 8”. Dlaczego? Fot. kadr z filmu „Ocean’s 13”

Moda na petycje trwa. Tym razem kinomani domagają się, by z filmu „Ocean’s 8” usunąć sceny z Mattem Damonem.

„Ocean’s 8” to żeńska wersja hitowej serii Stevena Soderbergha o grupie mistrzów złodziejstwa i fałszerstwa pod wodzą Danny’ego Oceana. W filmie w miejscu plejady męskich gwiazd Hollywood, zobaczymy tym razem pierwszoligowe aktorki, jak Cate Blanchett, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Sarah Paulson, Mindy Kaling i Sandra Bullock oraz Rihannę i Awkwafinę. 19 grudnia 2017 zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu, który zapowiada niezłe kino rozrywkowe.

Prócz wielkich aktorek i gwiazd muzyki, w „Ocean’s 8” mieli pojawić się także Matt Damon i Carl Reiner w swoich rolach z poprzednich filmów serii. Jednak udział Damona w projekcie wisi obecnie na włosku. A wszystko to za sprawą petycji, która w grudniu 2017 pojawiła się w sieci.

Moda na petycje dotyczące filmów jest dość świeża, jednak jej rozmiary są przerażające. Fani „Ligi sprawiedliwości” domagają się wersji reżyserskiej, a miłośnicy „Wonder Woman” nagrodzenia Patty Jenskins Złotym Globem, osoby zakochane w „Star Wars”, którym nie podobały się „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” chciałyby usunięcia filmu z kanonu lub przynajmniej zamknięcia Rotten Tomatoes za to, że krytycy go chwalą, a fani „Walking Dead” żądają zwolnienia twórcy serialu za decyzje dotyczące fabuły. Świat stanął na głowie, a odbiorcom kultury popularnej wydaje się, że skoro mogą ją swobodnie komentować, to mają także prawo do realnego wpływania na odbierane przez siebie treści.

Na tej właśnie fali oraz na będącej w fazie odpływu fali oskarżeń o molestowanie seksualne, powstała petycja o usunięcie Matta Damona z „Ocean’s 8”. Spokojnie, Damon nikogo nie molestował (a przynajmniej nikt sobie jeszcze czegoś takiego nie przypomniał). Twórczyni petycji uważa jednak, że osoba, która przyjaźniła się z Harvey’em Weinsteinem i wypowiadała niepopularne sądy o akcji #metoo, nie powinna występować w filmie o feministycznej wymowie, jakim ma być „Ocean’s 8”.

Niejaka Rebecca G., autorka petycji, w uzasadnieniu napisała:

Obecność Damona będzie trywializowała poważną naturę zarzutów przeciwko molestatorom takim jak Weinstein i okaże ogromny brak szacunku wobec odważnych kobiet, które zdecydowały się mówić. (...) Wzywam więc producentów „Ocean’s 8” – George’a Clooney’a i Stevena Soderbergha – do wyrzucenia epizodu z udziałem Damona tam gdzie jego miejsce – na podłogę w montażowni. Czy do mnie dołączycie?

Petycja została dotychczas podpisana przez 25 000 osób i wciąż zyskuje na popularności. Skąd wzięła się aż taka niechęć do słynnego i lubianego dotychczas aktora? Wszystko przez jego wypowiedź dla ABC, w której powiedział na głos to, co wiele osób myśli. A mianowicie, że:

Jest różnica między poklepaniem po tyłku, a gwałtem czy molestowaniem dziecka. Obie rzeczy powinny zostać skonfrontowane, ale nie można ich do siebie porównywać. Żyjemy w czasach poprawności politycznej, ale chyba nikt z nas nie jest idealny.

Co gorsza, w innym wywiadzie dodał, że nie wszystkie oskarżenia o molestowanie powinny być traktowane tak samo i że każdą sprawę powinno się oceniać indywidualnie. A to w świecie, w którym przyznaje się inicjatorkom akcji #metoo tytuł Człowieka Roku, jest nie do przyjęcia.

Czy Damon zapłaci za mówienie głośno tego, co myśli? W normalnych warunkach byłoby bardzo mało prawdopodobne, by Clooney i Soderbergh odcięli się od swojego kumpla z powodu niepoprawnej wypowiedzi. Ale dziś, jak wiadomo, wszystko jest możliwe i producenci nie chcą zapewne zobaczyć za kilka dni petycji, by tym razem to ich usunąć z projektu.

„Ocean’s 8” trafi na ekrany polskich kin 22 czerwca 2018 roku i miejmy nadzieję, że – z Mattem Damonem czy bez niego – pozostanie jednak kinem rozrywkowym, które pokazuje silne, bystre i pewne siebie kobiety, a nie stanie się orężem w rękach feministek. Bo jak wiemy, filmom rozrywkowym to nie służy, a otwieranie oczu na ważne problemy i zmienianie świata warto zostawić dziełom do tego przeznaczonym. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.