Powstanie film dokumentalny o molestowaniu seksualnym w Hollywood

Natalia Hluzow
24.10.2017 11:50
Powstanie film dokumentalny o molestowaniu seksualnym w Hollywood Fot. kadr z wideo

Twórcy nagradzanych dokumentów o nadużyciach seksualnych przyjrzą się kwestii molestowania kobiet w amerykańskiej Fabryce Snów.

Kirby Dick i Amy Ziering to duet znany z przenikliwych filmów poświęconych przemocy seksualnej w różnych grupach społecznych i zawodowych. Na swoim koncie mają oscarową produkcję „Niewidzialna wojna” dotyczącą kobiet i mężczyzn wykorzystywanych seksualnie w amerykańskiej armii, nagradzane „Pole walki” o tuszowaniu gwałtów na amerykańskich kampusach oraz „Skandal!” opowiadający o politykach homoseksualistach, którzy nie przyznają się do swojej orientacji i działają przeciwko prawom osób LGBTQ. Kirby Dick zrealizował również nominowany do Oscara dokument „Trudna wiara” dotykający problemu molestowania dzieci przez księży. Teraz para filmowców zajmie się głośnym tematem nadużyć seksualnych w Hollywood.

molestowanie w hollywood 1 Fot. foto: kadr z wideo

Kiedy 5 października 2017 roku na światło dzienne wyszła sprawa Harvey’a Weinsteina, fabryka snów zadrżała w posadach. Oskarżenie giganta z Hollywood o molestowanie wielu kobiet ze środowiska filmowego wywołało lawinę zwierzeń aktorek, modelek, producentek, dziennikarek i asystentek, które również padły ofiarą molestowania ze strony prominentnych producentów filmowych i innych znaczących ludzi z branży. Po wielu latach runęła ściana milczenia, za którą kobiety z pierwszych stron gazet skrywały swój wstyd i upokorzenie. W wywiadach, rozmowach i mediach społecznościowych, używając hashtagów #metoo, zaczęły kolejno dzielić się swoimi przykrymi doświadczeniami ze światem.

Trudno dziwić się, że dokumentaliści specjalizujący się w tematyce nadużyć seksualnych, postanowili zająć się właśnie tą sprawą. Jak tłumaczy Kirby Dick:

Filmy dokumentalne, bardziej niż jakiekolwiek inne medium, kierują swój śledczy obiektyw w stronę kontrowersyjnych tematów. To, co nasz film ma obejmować, szczególnie w tym kluczowym punkcie zwrotnym w historii Hollywood, to leżąca pod powierzchnią obecność nadużyć i manipulacji, dokonywanych przez ludzi u władzy. Nasz film będzie także podkreślał odwagę, jakiej wymaga ujawnienie się i bycie jednym z katalizatorów zmian.

Filmowcy tłumaczą, że mimo, iż to teraz nastąpiło pęknięcie, z którego wylały się wszystkie brzydkie sekrety Hollywood, taki film planowali zrealizować już od dawna. Ziering podkreśla, że już kilka lat temu ludzie ze świata filmu, którzy widzieli „Niewidzialną wojnę” czy „Pole walki”, podchodzili do niej i opowiadali swoje historie.

Zaczęliśmy prace nad tym projektem i momentalnie musieliśmy się zmagać z tymi samymi siłami, które utrzymywały te wszystkie historie w tajemnicy przez tyle lat. Wszyscy byli przerażeni w związku z tym, co stanie się z ich karierami i zamartwiali się, czy po wyznaniu prawdy nie zostaną pozwani. Dystrybutorzy byli niechętni, by finansować bądź rozpowszechniać film i bardzo niewiele osób chciało wypowiedzieć się oficjalnie.

Dokumentalistka przyznaje jednak, że głośna sprawa Weinsteina wszystko zmieniła i pomogła im ruszyć projekt do przodu.

To było jak pęknięcie niewidzialnej tamy. Mnóstwo ludzi w końcu zaczęło wypowiadać się głośno i czujemy, że ten przemysł, ten kraj w końcu jest gotowy na bezkompromisowy film o rzeczywistości seksualnych napaści i nadużyć w Holywood.

Film sfinansuje Impact Partners, ta sama instytucja, która sfinansowała „Pole walki” i „Niewidzialną wojnę”. Data premiery filmu zostanie ogłoszona niebawem.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.