28.06.2017 15:01

Poznaj historię niezrealizowanych filmów o Batmanie

Historia filmów z Człowiekiem Nietoperzem jest pełna wzlotów i upadków. Wiele projektów nie ujrzało światła dziennego. 

Poznaj historię niezrealizowanych filmów o Batmanie
foto: kadr z filmu

Najpopularniejszego supebohatera ze stajni DC zobaczymy ponownie na dużym ekranie za sprawą filmu „Liga Sprawiedliwości” (premiera 17 listopada 2017 roku). Obecny odtwórca Bruce’a Wayne’a, Ben Affleck, otrzyma także swój solowy film „The Batman”, który zawita do kin 5 października 2018 roku. Z tego, co wiemy do tej pory, obraz na papierze zapowiada się dość ciekawie, bo reżyser Matt Reeves zapowiada inspiracje kinem Alfreda Hitchcocka i ogólnym powrotem do bardziej detektywistycznych korzeni postaci. Będzie to kolejna odsłona jakże bogatej historii Batmana na dużym ekranie.

Jednak na zrealizowany każdy film o Człowieku Nietoperzu – czy będzie to campowy „Batman zbawia świat” z 1966 roku, czy powszechnie krytykowany „Batman i Robin” z 1997 – przypadała produkcja, która nigdy nie wyszła poza fazę produkcji. Ludzie z kanału YouTube’owego Looper przygotowali bardzo wyczerpujące wideo, gdzie opowiadają właśnie o tego typu projektach. Wyłania się z tego niemal sekretna historia filmowych dziejów superbohatera DC. 

Już sam początek jest interesujący, gdzie jesteśmy zaznajamiani z historią filmu, który planowano po sukcesie „Supermana” z 1978 roku. Ostatecznie produkcja przerodziła się w 1. „Batmana” Tima Burtona (1989 rok), ale niemal w ogóle nie przypominała oryginalnej wersji, którą napisał Tom Mankiewicz, autor scenariuszy do filmów z Jamesem Bondem („Żyj i pozwól umrzeć”, „Człowiek ze złotym pistoletem”) oraz dwóch pierwszych części „Supermana”.

Największą jednak ciekawostką jest informacja o niezrealizowanym „Batman: Lear One”, którego reżyserem miał być Darren Aronofosky, znany z kultowego „Pi” oraz „Requiem dla snu”. Film miał być na podstawie klasycznego komiksu Franka Millera „Batman – Rok pierwszy”, ale niestety nigdy nie powstał. Jakże inna byłaby historia filmów z Batmanem, gdyby niektóre produkcje ujrzały światło dzienne. No, może poza spin-offem o Robinie. 

Kamil Dachnij
Tagi: Batman