"Pralnia" - o czym opowie film Netfliksa z Meryl Streep, Garym Oldmanem i Antonio Banderasem?

03.09.2019 11:44
"Pralnia" - o czym opowie film Netfliksa z Meryl Streep, Garym Oldmanem i Antonio Banderasem? Fot. kadr z filmu Pralnia

"Pralnia" to nowy film twórcy "Ocean's Eleven" opowiadające o aferze Panama Papers. W obsadzie znaleźli się między innymi Meryl Streep, Gary Oldman i Antonio Banderas. Czego dotyczy fabuła produkcji Netfliksa?

Jak bogaczom udaje się utrzymać swoje fortuny? Są na to różne sposoby. Część z nich nie jest do końca legalna. Film "Pralnia" opowiada o jednym z przekrętów, który rzeczywiście miał miejsce. Czego dotyczy sprawa Panama Papers?

"Pralnia" - o czym opowiada film Netfliksa?

W 2016 roku do redakcji niemieckiej „Süddeutsche Zeitung” wpłynęło 2,6 terabajtów dokumentów pochodzących z panamskiej kancelarii podatkowej Mossack Fonseca. Pliki zawierały szczegóły aktywów 214 488 spółek powiązanych z funkcjonariuszami publicznymi - polityków, urzędników oraz ich współpracowników. Wyciek został wysłany z anonimowego źródła. Na jaw wyszła prawda dotycząca unikania podatków przez wiele firm z całego świata. Proceder trwał od 1970 roku.

Przeczytaj także

Steven Soderbergh znany z takich filmów jak "Ocean's Eleven: Ryzykowna gra", "Intrygant" czy "Magic Mike" postanowił wziąć sprawę Panama Papers na warsztat i powołać film na podstawie tej historii. Dystrybucją zainteresował się Netflix i do "Pralni" zaangażowano iście gwiazdorską obsadę. 

Produkcja Soderbergha ukaże kulisy wybuchu afery Panama Papers. W szefów kancelarii wcieli się Gary Oldman i Antonio Banderas. Ich oponentami będą postacie grane przez Meryl Streep i gwiazdora "Przyjaciół" Davida Schwimmera. Streep zagra wdowę, która rozpocznie prywatne śledztwo, doprowadzające ją do panamskiej kancelarii i odkrycia prawdy na temat kulis świata wielkiej finansjery.

Przeczytaj także

"Pralnia" - kiedy premiera na Netflix?

W pozostałych rolach wystąpili Alex Pettyfer, Will Forte, Matthias Schoenaerts, Jeffrey Wright, Chris Parnell, James Cromwell, Melissa Rauch, Larry Wilmore oraz Sharon Stone. Światowa premiera produkcji  odbyła się podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. "Pralnia" trafi do amerykańskich kin 27 września 2019 roku. Na Netfliksie film będzie dostępny 18 października 2019 roku.

Zobacz też: Zobacz zwiastun filmu o twórcy samochodu z "Powrotu do przyszłości"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.