30.04.2019 12:05

Prawdziwy Stumilowy Las z "Kubusia Puchatka" spłonął. Co wywołało pożar?

Las Ashdown w Hrabstwie Sussex w niedziele 28 kwietnia 2019 roku zaczął płonąć. O sprawie doniosła stacja CBS News, według której spłonęło 14 akrów puszczy. Pożar na szczęście został opanowany. 

Stumilowy Las
foto: Crippsphoto/easyfotostock/Eastnews

Tragedia dotknęła prawdziwe miejsce, które było inspiracją dla jednej z najważniejszych lokacji w historii Disneya. Chodzi o las Ashdown w hrabstwie Sussex, który był inspiracją dla Stumilowego Lasu. Ten w twórczości A.A. Milne'a był zamieszkiwany przez Kubusia, Tygryska, Osiołka i innych mądrych zwierzaczków. Według CBS News, łącznie spłonęło około 14 akrów puszczy Ashdown.

Kubuś Puchatek - spłonął Stumilowy Las

Na temat pożaru wypowiedział się rzecznik prasowy straży pożarnej, który w wywiadzie dla BBC wyjawił, że tej wielkości pożar był "wyjątkowo niespodziewany":

"

To niecodzienne, by pożar takiej wielkości wybuchł w trakcie nocy. Na szczęście ludzie szybko zauważyli incydent. Poszycie leśne było bardzo suche, mimo tego, że niedawno był deszcz. To spowodowało, że pożar szybko się rozprzestrzeniał. Dzwoniła do nas nawet policja, która ma niedaleko centrum treningowe. "

Notre Dame
Notre Dame
Przeczytaj także Spłonęła katedra Notre-Dame w Paryżu. Muzycy zareagowali na tragiczne wydarzenie

Rzecznik prasowy wyraźnie podkreślił, że pożar nie został wywołany specjalnie. Leśniczy Chris Sutton powiedział natomiast, że ogień był ogromnym zagrożeniem dla wielu mniejszych stworzeń - zwłaszcza gadów:

"

Żmije, czy inne jaszczurki mogły mieć ogromny problem z tym, aby uciec przed rozprzestrzeniającym się ogniem. Duże zwierzęta, takie jak listy i sarny raczej poradziły sobie bez trudu i szybko opuściły obszar. Na szczęście nie wszytko jest stracone - za cztery tygodnie pojawi się trawa, a za pół roku nie będzie już właściwie widać, że był tu jakiś pożar. "

Alan Alexander Milne żył w mieście Hartfield w latach 20. XX wieku, które leży niedaleko lasu Ashdown. To właśnie ta puszcza służyła jako inspiracja dla Stumilowego Lasu. Stworzone wówczas postaci posłużyły potem jako gwiazdy filmów i seriali telewizyjnych wyprodukowanych przez Disneya. 

Tagi: News Kubuś Puchatek Disney