17.06.2020 11:31

Przejmujący film dokumentalny o „bokserze z Auschwitz” do obejrzenia za darmo na YouTube [WIDEO]

„Auschwitz, Boks i Chleb” Gabrieli Muszczak zadebiutował na YouTube w ramach upamiętnienia ważnego wydarzenia historycznego.

Przejmujący film dokumentalny o „bokserze z Auschwitz” do obejrzenia za darmo na YouTube [WIDEO]
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER/East News

W niedzielę 14 czerwca upamiętnialiśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W rocznicę pierwszej deportacji polskich więźniów do obozu Auschwitz, odbyły się uroczystości państwowe. 

Tego dnia, na specjalnej stronie w serwisie YouTube pojawił się także film dokumentalny „Auschwitz, Boks i Chleb” w reżyserii Gabrieli Muszczak, przybliżający losy Tadeusza Pietrzykowskiego, jednego z więźniów obozu, który zasłynął jako „bokser z Auschwitz”.

Adolf Hitler
Adolf Hitler
Przeczytaj także Nie żyje mężczyzna, który próbował zabić Hitlera. Henry Wermuth miał koronawirusa

Historia Tadeusza Pietrzykowskiego

Reżyserka i autorka scenariusza dokumentu, Gabriela Muszczak w ten sposób opowiada o losach mężczyzny:

"

(Tadeusz Pietrzykowski) był najprawdopodobniej jedynym więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który pobił esesmana i nie poniósł żadnych konsekwencji.

Podczas całego pobytu „za drutami” stoczył według różnych szacunków od 40 do 60 walk. Wygrał wszystkie (nawet te z niemieckimi mistrzami boksu) z wyjątkiem jednej lub dwóch. "

Hunters
Hunters
Przeczytaj także Muzeum Auschwitz skrytykowało serial o łowcach nazistów. Twórca "Hunters" odniósł się do słów dezaprobaty

„Auschwitz, Boks i Chleb” – film dokumentalny o „Teddym”

Film przybliża losy mężczyzny, przyglądając się nie tylko jego działalności na nietypowym ringu, ale także porusza temat obozowego ruchu oporu i transportu tajnych paczek z lekarstwami. Tadeusz Pietrzykowski, znany także jako „Teddy” miał stanąć także w obronie o. Makrymiliana Kolbe, gdy ten został brutalnie pobity przez obozowego strażnika.

"

Ksiądz zaczął jednak prosić Pietrzykowskiego, aby nie wymierzał sprawiedliwości. Dla boksera było to niezrozumiałe, ale posłuchał głosu późniejszego męczennika i świętego. "

Instagram ofiary Auschwitz
Instagram ofiary Auschwitz
Przeczytaj także Instagram 13-letniej ofiary Auschwitz. Pokazuje sceny z jej pamiętnika

„Auschwitz, Boks i Chleb” – obejrzyj całą produkcję za darmo na YouTube

Film dokumentalny Gabrieli Muszczak jest dostępny za darmo w serwisie YouTube. Powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, Za jego produkcję odpowiadała Fundacja Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

„Auschwitz, Boks i Chleb” powstawało równolegle z „Mistrzem”

Prace nad produkcją dokumentalną Gabrieli Muszczak trwały równolegle z działaniami przygotowawczymi do fabularnego projektu, poświęconego losom Tadeusza Pietrzykowskiego.

Film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego ma zadebiutować już jesienią. W roli głównej zobaczymy Piotra Głowackiego.

Czytaj także: Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański w filmie o fotografie z Auschwitz. Powstaje fabularna wersja dokumentu “Portrecista”.

Tagi: Newsy Film News Zwiastuny