05.03.2020 12:22

Przerażająca historia, która wydarzyła się naprawdę. Zobacz pierwszą zapowiedź filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

W sieci pojawił się pierwszy teaser opartego na faktach filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Fabuła filmu opiera się na głośnym przypadku niewinnego mężczyzny skazanego za gwałt i zabójstwo nastolatki. 

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
foto: Robert Pałka/materiały prasowe

Sprawa Tomasza Komedy kilka lat temu wstrząsnęła całą Polską. Mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za zbrodnie, których nie popełnił. Wyszedł na wolność po 18 latach za kratami zakładu karnego. Jan Holoubek postanowił przenieść tę wstrząsającą historię na kinowy ekran w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Twórcy zaprezentowali pierwszą zapowiedź produkcji. 

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - pierwszy teaser filmu

Film jest fabularną opowieścią o życiu Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podjęli próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? 

Tomasz Komenda
Tomasz Komenda
Przeczytaj także Powstaje film o sprawie Tomasza Komendy. Twórcy zaprezentowali pierwsze zdjęcie

Reżyser filmu zdradził, dlaczego zdecydował się na stworzenie filmu o Komendzie. 

"

To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans. "

Pierwowzór głównego bohatera filmu wyjaśnił, co spowodowało, że zgodził się na przeniesienie jego osobistego dramatu na kinowy ekran. 

"

Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż. Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi. "

Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: "Chce się żyć" czy serial "Pułapka".

Czy wybierzesz się do kina na film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"?

Broad Peak
Broad Peak
Przeczytaj także Dawid Ogrodnik, Łukasz Simlat i Ireneusz Czop jako polscy himalaiści w filmie "Broad Peak"

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - kiedy premiera?

Za scenariusz odpowiada Andrzej Gołda. Producentem "25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy" jest stacja TVN. Film twórcy serialu "Rojst" trafi do kin już 18 września 2020 roku. 

Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda
Przeczytaj także TVN zrealizuje serial na podstawie książki Katarzyny Bondy

Zobacz też: Dwa polskie tytuły na liście 100 najlepszych filmów dekady

Tagi: Film Zwiastuny polskie filmy Jan Holoubek TVN