Psycholog zdiagnozował bohaterów „Gry o tron”. Co im dolega?

Sergiusz Kurczuk
30.08.2017 11:59
Gra o tron, Tyrion, Joffrey|undefined Fot. kadr z serialu

Każdy, kto oglądał chociaż jeden odcinek „Gry o tron” na pewno stwierdził, że wielu bohaterów ma zaburzenia psychiki. Amerykański psycholog postanowił uważnie przyjrzeć się kilku postaciom i postawić im diagnozę. 

„Gra o tron” to serial, w którym trup ściele się gęsto. I powodem nie są pseudośredniowieczne realia, w których medycyna i higiena odbiegają od standardów jakie znamy, a wyroki śmierci są na porządku publicznym. Często śmierci głównych bohaterów są zupełnie bezsensowne, a sprawcy morderstw czerpią ogromną satysfakcję z dokonanej zbrodni. Oczywiście zabójstwa i gwałty to najbardziej drastyczne przewinienia niektórych bohaterów serialu HBO. Nagminna jest manipulacja, poniżanie, tortury, czy niewolnictwo. Wszystko to wynika z zaburzeń psychicznych postaci pojawiających się w serialu. Co do tego nie ma wątpliwości. 

I chociaż w Westeros nie istnieje funkcja psychologa, to w naszym świecie tego typu specjaliści na szczęście są obecni. Doktor Kirk Honda z Seatlle, który jest licencjonowanym terapeutą w dziedzinie problemów rodzinnych i małżeńskich, prowadzi podcast zatytułowany Psychology in Seattle. Na fali popularności 7. sezonu serialu, postanowił wziąć pod lupę pięciu bohaterów i postawił im diagnozę. Jeśli zastanawialiście, czemu Joffrey był tak podły, dlaczego Ramsay Bolton uwielbiał torturować i skąd wzięła się miłość do manipulacji Cersei, to znaleźliście odpowiedź.

Joffrey Baratheon: Zaburzenia zachowania i sadystyczne zaburzenie osobowości

Joffrey Baratheon Fot. foto: kadr z serialu

Tego bohatera nie trzeba nikomu przedstawiać. Młody następca Żelaznego Tronu był jednym z najbardziej znienawidzonych bohaterów „Gry o tron”. Scena jego śmierci to jeden z najbardziej satysfakcjonujących fragmentów serialu (czy to też jakieś zaburzenie?). Co doktor Honda ma do powiedzenia na temat syna Cersei? Joffrey miał szczególny rodzaj sadyzmu, tak zwany „sadyzm tyraniczny”, wynikający z wielkiej władzy. Chłopak lubił demonstrować poddanym (i przy okazji samemu sobie) swoją bezgraniczną moc, krzywdząc przy tym innych ludzi. Jednak psycholog zaznacza, że trudno jest stwierdzić dokładne zaburzenia bohatera, bo jest jeszcze nieletni i trudno przewidzieć, jak rozwinęłyby się w wieku dorosłym. Z tego powodu zdiagnozował Baratheona jako osobę o ogólnych zaburzeniach zachowania. Przyczyną zburzeń miałaby być przemoc ze strony ojca, zdystansowana matka, trauma spowodowana konfliktem rodziców, ale także picie Cersei podczas ciąży, oraz idealizowanie przez matkę.

Cersei Lannister: antyspołeczne zaburzenie osobowości/psychopatia

Cersei Lannister Fot. foto: kadr z serialu

Cała rodzina Lannisterów powinna wylądować na kozetce u psychologa. Być może bierze się to z popularnych wśród rodu stosunków kazirodczych i patologicznej sytuacji rodzinnej. Ale wspominając o Joffreyu, nie można zapomnieć o jego matce. Ciągłe knucie, intrygowanie, spiskowanie, niechęć do osób, które się jej sprzeciwiają, brak empatii i wielka żądza władzy jednoznacznie wskazuje na psychopatię. W tym wypadku widzimy, że antyspołeczne zachowania służą konkretnemu celowi - posiadania korony królewskiej. Być może jej zaburzenia są wynikiem funkcjonowania w silnie patriarchalnym otoczeniu. Na bok spychał ją zarówno ojciec, jak i mąż. Nic dziwnego, że ciągle niedoceniana, chciała udowodnić całemu światu, że może go rzucić sobie do stóp. Cersei ma również problem alkoholowy. Nie przesadza jednak z napojami wyskokowymi. Służą jej raczej jako sposób na poradzenie sobie z własnymi problemami psychicznymi. 

Ramsay Bolton: sadystyczne zaburzenie osobowości, sadyzm seksualny, antyspołeczne zaburzenie osobowości/psychopatia

Ramsay Bolton Fot. foto: kadr z serialu

Ramsay Bolton to kolejna postać, która za każdym razem, gdy pojawiła się na ekranie, wzbudzała wielką niechęć widzów. Jednocześnie nie można odmówić mu złożoności i barwności, która przyciągała fanów „Gry o tron”. Bo jego zaburzenia mogą niektóre osoby wręcz fascynować. Chociaż jako strateg sprawdzał się świetnie, wszelkie relacje między ludzkie leżały. I to dosłownie (najlepiej w sali tortur). Bez dwóch zdań Bolton był sadystą i może to stwierdzić każdy, kto widział go w akcji. Honda twierdzi, że jest to najbardziej zaburzona osoba w całym serialu. Ekscytował się zadawaniem bólu i cierpienia. Sadyzm (również seksualny) wynikał prawdopodobnie z trudnego dzieciństwa pełnego traum i kompleksu ojca, który go odrzucił. Jednocześnie ciążyła nad nim chęć dorównaniu Roose'owi Boltonowi. Zresztą część zaburzeń odziedziczył po swoim tatusiu

Theon Greyjoy: syndrom sztokholmski

Theon Greyjoy Fot. foto: kadr z serialu

Jedną z ofiar sadyzmu Ramsaya Boltona był Theon Greyjoy. Początkowa nienawiść do Boltona ustąpiła i mimo wyrządzonych krzywd Theon i stał się uległy swojemu oprawcy. Honda nie ma wątpliwości, to typowy syndrom sztokholmski, który można zaobserwować u ofiar molestowania, szczególnie w małżeństwach. Żeby ratować swoje życie, Greyjoy postanowił całkowicie podporządkować się sadyście, który robił z nim, co chciał. W wyniku traumy stracił swoją tożsamość, co pogłębiło zaburzenie. Zresztą swoją cegiełkę do stanu psychicznego Theona mieli jego ojciec i siostra. Ciągle niedoceniany wychowanek Starków nie chciał być brutalny i bezwzględny jak inni Żelaźni Ludzie. Jednak najbliższa rodzina wymagała od niego postawy wyspiarzy z Westeros.

 Sandor Clegane: zespół stresu pourazowego

Sandor Clegane Fot. foto: kadr z serialu

Ogar jest chyba najlżejszym przypadkiem spośród wszystkich wymienionych, co nie znaczy, że miał w życiu lekko. Całe dzieciństwo maltretował go jego starszy brat Gregor zwany Górą. To właśnie brat wyrządził mu największą krzywdę, kiedy postanowił wsadzić jego głowę do ognia. Połowa twarzy Ogara do tej pory pokryta jest bliznami. Honda od razu zdiagnozował u Sandora zespół stresu pourazowego. Chociaż niektórzy widzowie mogą uważać Clegane'a za psychopatę, psycholog zwraca uwagę, że bohater posiada zachowania empatyczne oraz dręczą go wyrzuty sumienia. Przejawia więc dużo cech (w miarę) zdrowego człowieka.

Jacy inni bohaterowie serialu powinni zostać sprawdzeni przez specjalistę?

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.