26.05.2017 16:28

QUIZ: Jak dobrze znasz się na filmografii Quentina Tarantino?

Od czasu swojego pełnoprawnego debiutu z 1993 roku, Quentin Tarantino stanowi jedną z największych ikon amerykańskiego kina. Jak dobrze znasz jego filmografię? Rozwiąż nasz quiz. 

QUIZ: Jak dobrze znasz się na filmografii Quentina Tarantino?
foto: Variety / REX / Shutterstock / East News

Quentin Tarantino to jeden z największych kinomanów wśród reżyserów. Mało kto wie tyle o popkulturze, co on. Jego filmy to niezwykle bezczelne, a zarazem pomysłowe kradzieże z bardzo różnych gatunków – kina gangsterskiego, filmów karate czy spaghetti westernów. To właśnie połączenie żonglerki konwencjami z błyskotliwymi i zabawnymi dialogami stanowi być może największy atut jego stylu. Reżyser uwielbia kręcić długie rozmowy, które często kończą się w gwałtowny sposób. Wystarczy sobie przypomnieć pewną grę w zgadywankę z „Bękartów wojny” z 2009 roku.

Tarantino jest także mistrzem w pracy z aktorami – to dzięki niemu John Travolta, Bruce Willis czy Pam Grier zyskali drugie życie w swojej karierze. To u niego swoje najlepsze role dał Samuel L. Jackson. Z kolei Christopher Waltz, nieszczególnie znany aktor przed występami w filmach reżysera, za swoje role w „Bękartach wojny” i „Django” zgarnął Oskara za najlepszą rolę drugoplanową. Wyczucie do konwencji i do aktorów facet ma nieziemskie. Jest także jednym z nielicznych prawdziwych autorów w Hollywood – jego filmy są nieskażone decyzjami producentów czy studia, lecz krystaliczną wizją człowieka poświęconego kinematografii do samego końca. Jego zamiłowanie do brutalnego i krwawego spektaklu nie każdemu może odpowiadać, lecz nie da się ukryć, że kręci filmy jedyne w swoim rodzaju. Zatem jak dobrze znacie jego twórczość? 

Rozwiąż QUIZ

Rozwiąż QUIZ
Rozwiąż QUIZ
Kamil Dachnij
Tagi: Quentin Tarantino Quiz