QUIZ: Z którego „Obcego” to kadr?

Kamil Dachnij
24.04.2017 15:57
QUIZ: Z którego „Obcego” to kadr? Fot. Kadr z video

Oryginalna seria „Obcego” to bez wątpienia najrówniejsza franczyza w historii kina grozy. Zanim w maju zaatakuje nas kolejna odsłona uniwersum pod postacią filmu „Obcy: Przymierze”, sprawdźcie jak dobrze pamiętacie sceny z pierwszych 4 części. 

Wiele rzeczy związanych z oryginalną tetralogią „Obcego” posiada status ikoniczny. Zacząć powinniśmy przede wszystkim od ksenomorfów, wytworu niesamowicie mrocznej wyobraźni wybitnego szwajcarskiego malarza H.R. Gigera. Pomyślane jako quasi-humanoidalne stwory, owe pozaziemskie drapieżniki są szybkie, przerażająco bezwzględne i niebezpieczne nawet w chwili swojej śmierci. Wszystkie dotychczas znane monstra filmowe bledną w porównaniu z ksenomorfami. 

Blado również wypada większość bohaterek akcji przy roli Sigourney Weaver jako Ellen Ripley, postaci pojawiającej się w każdej części oryginalnej serii. Jest to pierwsza i prawdopodobnie najlepiej nakreślona heroina w kinie gatunkowym. Zaś same filmy nieustannie mogą zadziwiać nie tylko niezwykłą mieszanką science fiction i cielesnego horroru, ale także w odróżnieniu od większości innych serii filmowych, różnym stylem kręcenia.

Pierwsza część, „Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w reżyserii Ridley’a Scotta z 1979 roku, reklamowana znakomitym hasłem „w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku” jest najbardziej klimatyczna i klaustrofobiczna. Nakręcona przez Jamesa Camerona w 1986 roku kontynuacja „Obcy - decydujące starcie” to maksymalistyczne połączenie intensywnego kina akcji lat 80. z grozą jedynki, zaś „Obcy 3” Davida Finchera jest najcięższa w tonacji, a „Obcy: Przebudzenie” Jean-Pierre’a Jeuneta najbardziej barokowa. Dopełnieniem uniwersum są jeszcze crossovery z Predatorem i prequel do tetralogii „Obcego”, „Prometeusz”. W oczekiwaniu na najnowszą część „Obcy: Przymierze”, która zawita do kin 12 maja 2017 roku, sprawdźcie jak dobrze pamiętacie pierwszą czwórkę: 

Rozwiąż quiz

Z którego Obcego to kadr?

alien 3 Fot. Foto: Kadr z video

Z którego Obcego to kadr?

Kamil Dachnij Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.