27.06.2019 10:35

Rafał Zawierucha i Sebastian Fabijański w filmie o fotografie z Auschwitz. Powstaje fabularna wersja dokumentu “Portrecista”

Już niedługo rozpoczną się zdjęcia do fabularnej wersji głośnego dokumentu “Portrecista”, opowiadającego o Wilhelmie Brassie - fotografie z Auschwitz. Zaprezentowano pierwsze nazwiska aktorów, którzy wystąpią w międzynarodowej produkcji.

Rafał Zawierucha, Sebastian Fabijański, Irek Dobrowolski
foto: materiały prasowe

W 2005 roku odbyła się premiera filmu dokumentalnego Ireneusza Dobrowolskiego zatytułowanego "Portrecista". Produkcja opowiada o historii Wilhelma Brassa - fotografa, który pracował w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Film cieszył się dużym uznaniem, ponieważ ukazywał niesamowitą opowieść człowieka, będącego świadkiem powstania i upadku obozu w Oświęcimiu. Na polecenie SS-Manów dokumentował wszelkie szczegóły - pracę więźniów, prywatne spotkania hitlerowców z ich rodzinami, doświadczenia medyczne, a przede wszystkim robił policyjne portrety więźniów do kartotek. Fotografie Brassa pojawiają się w wielu książkach i filmach opowiadających o Auschwitz. Niebawem zobaczymy fabularną wersję "Portrecisty".

"Portrecista" - Zawierucha i Fabijański w fabularnej wersji filmu

W piątek 14 czerwca 2019 roku odbyła się konferencja „Polacy i Żydzi razem w Auschwitz". Podczas spotkania zaprezentowano tematykę nowego filmu fabularnego pod tytułem “Portrecista”. Za produkcję odpowiedzą Irek Dobrowolski, który wyreżyserował dokument o Brassie z 2005 roku oraz Anna Dobrowolska - producentka filmu oraz autorka książki „Fotograf z Auschwitz".

Dobrowolska zdradziła kulisy pracy nad międzynarodową produkcją, a także wyjawiła nazwiska aktorów, którzy zostali zaangażowani do udziału w “Portreciście”. W obsadzie pojawi się między innymi Sebastian Fabijański, znany z ról w “Legionach” Dariusza Gajewskiego, “Mowie ptaków” Żuławskich, “Kamerdynerze” Filipa Bajona, a także filmach Patryka Vegi. Drugim nazwiskiem jest Rafał Zawierucha, który zagrał postać Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino “Once Upon a Time in Hollywood”, występujący również w takich produkcjach jak “Jack Strong” Władysława Pasikowskiego, “Bogowie” Łukasza Palkowskiego czy “Miasto 44” Jana Komasy. W "Portreciście" zobaczymy również Etel Szyc - aktorkę znaną z licznych charakterystycznych ról w hollywoodzkich produkcjach takich jak “Wichry wojny” Dana Curtisa czy “Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Sponsorami i partnerami produkcji są między innymi Bank Gospodarstwa Krajowego, TVP1, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Adama Mickiewicza, TSKŻ - Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie, GRAM-X Promotions i New Wave Film.

Oświęcimski kartel rybny
Oświęcimski kartel rybny
Przeczytaj także Powstaje amatorski film o historii Oświęcimia. Twórcy zbierają pieniądze na dokończenie produkcji

"Portrecista" - kiedy premiera?

Na razie nie wiadomo, kiedy produkcja trafi do kin i kto wcieli się w tytułowego bohatera. "Portrecista" jest na razie w fazie preprodukcji. Ostatnim filmem Dobrowolskich był dokument "Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" z 2018 roku. Film produkowany przez Leonardo DiCaprio opowiada o zapomnianym polskim artyście, który przyjaźnił się z ojcem hollywoodzkiego aktora. Produkcję można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix.

Zobacz też: Zobacz zwiastun filmu Netfliksa o polskim artyście, który był przyszywanym dziadkiem Leonardo DiCaprio

Tagi: Dokument polskie filmy Rafał Zawierucha