Rafał Zawierucha – kim jest aktor, który zagra Romana Polańskiego w filmie Tarantino?

Natalia Hluzow
28.08.2018 12:03
Rafał Zawierucha – kim jest aktor, który zagra Romana Polańskiego w filmie Tarantino? Fot. kadr z filmu "Bogowie", NATE CUTLER/Globe Photos/EAST NEWS

Polak zagra u Tarantino! Ta ekscytująca wieść obiegła świat 28 sierpnia 2018 roku. Rafał Zawierucha otrzymał rolę Romana Polańskiego w filmie „Once Upon a Time in Hollywood”.

Quentin Tarantino pracuje aktualnie nad swoim 9. filmem, „Once Upon a Time in Hollywood”, w którym postanowił zebrać kilkadziesiąt (!) gwiazd kina i telewizji, by opowiedzieć o Los Angeles z 1969 roku, kiedy na ekrany wchodziły „Nocny kowboj” i „Swobodny jeździec”, kultura hipisowska coraz bardziej opanowywała Hollywood, a we Włoszech triumfy święciły spaghetti westerny.

Latem 1969 roku doszło też do ogromnej tragedii. Żona Romana Polańskiego, który zdążył już zaistnieć w Hollywood za sprawą „Dziecka Rosemary”, została brutalnie zamordowana przez sektę Mansona w posiadłości Sharon Tate i Polańskiego w LA.

Nowy film Quentina Tarantino zaprezentuje obydwa oblicza LA z 1969 roku, splatając historię przebrzmiałego aktora westernów, Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) i jego towarzysza, Cliffa Bootha (Brad Pitt), z losami Sharon Tate (Margot Robbie), żony Polańskiego. Ogłoszenie, że Tarantino do roli Polańskiego poszukuje polskiego aktora pojawiło się już w lutym 2018, jednak nazwisko szczęśliwca, który wystąpi u reżysera „Pulp Fiction” pojawiło się dopiero z końcem sierpnia 2018. Kim jest Polak, który zagra Polańskiego u Tarantino?

EN_01186898_0036 Fot. foto: ADAM JANKOWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Rafał Zawierucha – kim jest polski aktor z filmu Tarantino?

Rafał Zawierucha urodził się w Krakowie w 1986 roku. W roku 2012 ukończył Warszawską Akademię Teatralną. Już rok po ukończeniu studiów podjął pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie zagrał m.in. w „Hamlecie” Macieja Englerta. Grywa również w Och-Teatrze i teatrze IMKA.

Zanim trafił jednak na deski teatru i zadebiutował na dużym ekranie, występował głównie w serialach. Zagrał w produkcjach telewizyjnych „Siła wyższa”, „Akademia”, „Przepis na życie” i „Przyjaciółki”. Pojawił się także w etiudzie studenckiej „katowickiej filmówki” – „Podróż z bagażem podręcznym” w reżyserii Arka Biedrzyckiego.

Pierwsza duża rola Rafała Zawieruchy pojawiła się w 2011 roku, kiedy Andrzej Barański obsadził go w głównej roli w filmie „Księstwo”, gdzie wcielił się w Zbyszka Pasternaka – chłopca ze wsi, który chciałby się wyrwać do wielkiego świata i zakosztować lepszego życia. Film został zaprezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

rafał zawierucha księstwo Fot. foto: kadr z filmu "Księstwo"

Później Rafała Zawieruchę mogliśmy oglądać m.in. w epizodycznych rolach w filmach „Miasto 44” Janka Komasy, „Powidoki” Andrzeja Wajdy czy „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego. Zagrał również asystenta premiera w serialu HBO pt. „Pakt” oraz Romualda Cichonia w filmie „Bogowie”.

Choć rola Romana Polańskiego również nie będzie należała do szczególnie rozbudowanych, z pewnością będzie ogromnym przełomem w karierze 32-letniego Rafała Zawieruchy.

Polscy aktorzy w Hollywoodzkich hitach

Rafał Zawierucha jest kolejnym polskim aktorem, którym zainteresował się reżyser o światowej sławie. Niedawno międzynarodowe media obiegła wieść, że Danny Boyle chciał zaangażować Tomasza Kota do „Bonda 25”.

„Once Upon a Time in Hollywood” Quentina Tarantino z Rafałem Zawieruchą w roli Romana Polańskiego trafi do kin 26 lipca 2019 roku.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.