28.08.2018 12:03

Rafał Zawierucha – kim jest aktor, który zagra Romana Polańskiego w filmie Tarantino?

Polak zagra u Tarantino! Ta ekscytująca wieść obiegła świat 28 sierpnia 2018 roku. Rafał Zawierucha otrzymał rolę Romana Polańskiego w filmie „Once Upon a Time in Hollywood”.

Polański Zawierucha
foto: kadr z filmu "Bogowie", NATE CUTLER/Globe Photos/EAST NEWS

Quentin Tarantino pracuje aktualnie nad swoim 9. filmem, „Once Upon a Time in Hollywood”, w którym postanowił zebrać kilkadziesiąt (!) gwiazd kina i telewizji, by opowiedzieć o Los Angeles z 1969 roku, kiedy na ekrany wchodziły „Nocny kowboj” i „Swobodny jeździec”, kultura hipisowska coraz bardziej opanowywała Hollywood, a we Włoszech triumfy święciły spaghetti westerny.

Latem 1969 roku doszło też do ogromnej tragedii. Żona Romana Polańskiego, który zdążył już zaistnieć w Hollywood za sprawą „Dziecka Rosemary”, została brutalnie zamordowana przez sektę Mansona w posiadłości Sharon Tate i Polańskiego w LA.

Nowy film Quentina Tarantino zaprezentuje obydwa oblicza LA z 1969 roku, splatając historię przebrzmiałego aktora westernów, Ricka Daltona (Leonardo DiCaprio) i jego towarzysza, Cliffa Bootha (Brad Pitt), z losami Sharon Tate (Margot Robbie), żony Polańskiego. Ogłoszenie, że Tarantino do roli Polańskiego poszukuje polskiego aktora pojawiło się już w lutym 2018, jednak nazwisko szczęśliwca, który wystąpi u reżysera „Pulp Fiction” pojawiło się dopiero z końcem sierpnia 2018. Kim jest Polak, który zagra Polańskiego u Tarantino?

Rafał Zawierucha

Rafał Zawierucha – kim jest polski aktor z filmu Tarantino?

Rafał Zawierucha urodził się w Krakowie w 1986 roku. W roku 2012 ukończył Warszawską Akademię Teatralną. Już rok po ukończeniu studiów podjął pracę w Teatrze Współczesnym w Warszawie, gdzie zagrał m.in. w „Hamlecie” Macieja Englerta. Grywa również w Och-Teatrze i teatrze IMKA.

Zanim trafił jednak na deski teatru i zadebiutował na dużym ekranie, występował głównie w serialach. Zagrał w produkcjach telewizyjnych „Siła wyższa”, „Akademia”, „Przepis na życie” i „Przyjaciółki”. Pojawił się także w etiudzie studenckiej „katowickiej filmówki” – „Podróż z bagażem podręcznym” w reżyserii Arka Biedrzyckiego.

Pierwsza duża rola Rafała Zawieruchy pojawiła się w 2011 roku, kiedy Andrzej Barański obsadził go w głównej roli w filmie „Księstwo”, gdzie wcielił się w Zbyszka Pasternaka – chłopca ze wsi, który chciałby się wyrwać do wielkiego świata i zakosztować lepszego życia. Film został zaprezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Rafał Zawierucha

Później Rafała Zawieruchę mogliśmy oglądać m.in. w epizodycznych rolach w filmach „Miasto 44” Janka Komasy, „Powidoki” Andrzeja Wajdy czy „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego. Zagrał również asystenta premiera w serialu HBO pt. „Pakt” oraz Romualda Cichonia w filmie „Bogowie”.

Choć rola Romana Polańskiego również nie będzie należała do szczególnie rozbudowanych, z pewnością będzie ogromnym przełomem w karierze 32-letniego Rafała Zawieruchy.

Polscy aktorzy w Hollywoodzkich hitach

Rafał Zawierucha jest kolejnym polskim aktorem, którym zainteresował się reżyser o światowej sławie. Niedawno międzynarodowe media obiegła wieść, że Danny Boyle chciał zaangażować Tomasza Kota do „Bonda 25”.

„Once Upon a Time in Hollywood” Quentina Tarantino z Rafałem Zawieruchą w roli Romana Polańskiego trafi do kin 26 lipca 2019 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Quentin Tarantino Roman Polański Once Upon a Time in Hollywood