"Raya i ostatni smok": czy tytułowa bohaterka to pierwsza w historii postać LGBT wśród Księżniczek Disneya?

09.03.2021 13:57
Raya i ostatni smok - kadr z filmu Disneya Fot. Disney Polska/materiały prasowe

Czy w filmie Disneya "Raya i ostatni smok" pojawia się wątek LGBT, a tytułowa bohaterka jest tym samym pierwszą lesbijką wśród Księżniczek Disneya? Wcielająca się w protagonistkę Kelly Marie Tran skomentowała domysły widzów.

Po internetowej premierze animacji Disneya "Raya i ostatni smok" widzowie zaczęli zadawać pytania o orientację seksualną tytułowej bohaterki. Zdaniem wielu fanów filmu, Raya jest pierwszą w historii przedstawicielką osób LGBT wśród Księżniczek Disneya. Domysły skomentowała odtwórczyni protagonistki - Kelly Marie Tran.

"Raya i ostatni smok" - Księżniczka Disneya przedstawicielką osób LGBT?

Chociaż firma The Walt Disney Company stara się podążać za zmianami społecznymi i uwzględniać w swoich produkcjach różnego rodzaju mniejszości, wielokrotnie była krytykowana za niedostatek reprezentantów zdywersyfikowanego etnicznie, kulturowo, seksualnie czy sprawnościowo społeczeństwa.

Polecamy

W swoim najnowszym filmie "Raya i ostatni smok" przedsiębiorstwo skupiło się na kulturze Azji. Czy to możliwe, że ukazano w nim również pierwszą w historii Księżniczkę Disneya, która jest osobą LGBT? Zdaniem wielu widzów, relacja Rai i Namaari (Gemma Chan) ma charakter romantyczny. O ten wątek w wywiadzie z Vanity Fair została zapytana Kelly Marie Tran, która w oryginalne użyczyła głosu głównej bohaterce.

Mam obsesję na punkcie Namaari i Gemmy Chan. Jestem więc naprawdę podekscytowana, że o tym wspominamy. Myślę, że jeśli oglądasz ten film i widzisz reprezentację w sposób, który wydaje ci się rzeczywiście prawdziwy i autentyczny, to jest on prawdziwy i autentyczny. Sądzę, że to może przysporzyć mi kłopotów, ale nieważne.

Wygląda więc na to, że w zamierzeniach twórców Raya i Namaari nie miały być queerowymi postaciami, co nie zmienia faktu, że zdaniem Tran wszystko zależy od interpretacji widzów. Oficjalnie tytułowa bohaterka nie jest jednak postacią LGBT, ale istnieje szansa, że jeśli powstanie kontynuacja filmu, wątek romansu pomiędzy bohaterkami, może się jeszcze pojawić. Mimo wszystko Disney zauważa, że nadchodzą zmiany społecznokulturowe, których nie da się zatrzymać i od kilku lat przenosi środek ciężkości z opowieści o Księżniczkach Disneya z historii miłosnych na inne, ważniejsze zagadnienia, czego przykładem są takie filmy, jak "Vaiana: Skarb oceanu" czy "Kraina lodu".

Polecamy

"Raya i ostatni smok" - kiedy premiera?

Na Księżniczkę Disneya w wersji LGBT musimy więc jeszcze poczekać. Podobnie jak na sam film o wojowniczej bohaterce, poszukującej ostatniego smoka na ziemi. Z powodu pandemii koronawirusa premiera filmu odbyła się na platformie Disney+, co oznacza, że "Rayę i ostatniego smoka" mogli obejrzeć mieszkańcy części świata, w których usługa jest dostępna. W Polsce produkcja trafi do kin. Premiera została zapowiedziana na 9 kwietnia 2021 roku.

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.