09.06.2017 13:49

Rekwizyty z filmu „Kosmiczne jaja” trafiły na aukcję

Jeśli poczuliście ostatnio zakłócenie w Szmocy, jakby miliony fanów „Kosmicznych jaj” krzyknęło w uniesieniu, to nie myliliście się – rekwizyty z kultowej komedii Mela Brooksa trafiły właśnie na aukcję.

Rekwizyty z filmu „Kosmiczne jaja” trafiły na aukcję
foto: kadr z wideo

Żeby okazać swoją miłość do parodii „Gwiezdnych wojen”, „Star Treka” czy „Obcego” trzeba będzie wykazać się jednak wypchanym portfelem – wysupłać trzeba będzie przynajmniej kilkanaście tysięcy dolarów. Za sztukę.

Nie powinno to jednak dziwić – film do dziś inspiruje największych technologicznych wizjonerów. Dość powiedzieć, że tryb pracy pozwalający samochodom Tesli przyspieszać od 0 do 100 km/h w mniej niż 2,5 sekundy został nazwany właśnie na cześć „Kosmicznych jaj”.

Ten krótki filmik prezentuje odpowiednią scenę, przy okazji także pokazując w akcji rekwizyty, które trafiły na aukcję.

Numerem jeden jest model karawanu Winnebago, którym podróżowali wcielający się w rolę Lone Starra Bill Pullman oraz John Candy jako Barf. Pojazd liczy sobie dobry metr długości i jak przekonuje opis na aukcji, został przygotowany z dbałością o najmniejsze szczegóły – w środku znajdują się nawet miniatury bohaterów.

foto: kadr z wideo

Cena wywoławcza OrzełaOrła 5” została ustalona na poziomie 20 000 dolarów – według szacunków, szczęśliwy nabywca za filmowy model zapłaci nawet 30 000 dolarów.

Drugim, wzbudzającym być może nawet większe emocji rekwizytem jest hełm Lorda Hełmofona, granego w „Kosmicznych jajach” przez Ricka Moranisa. I nie chodzi tu o wersję powstała w wyniku zbyt nagłego zatrzymania się widocznego w zaprezentowanej wcześniej scenie, tylko o pełny hełm, zachowany we wzorowym stanie. Można nawet (próbować) pić w nim kawę.

foto: kadr z wideo

Za możliwość poczucia się jak rasowy czarny charakter trzeba będzie zapłacić przynajmniej 9000 dolarów – do takiej kwoty doszła już licytacja.

Kto ma większą Szmoc?

Michał Tomaszkiewicz