23.04.2019
Aktualizacja: 04.02.2020 09:43

Najlepsze filmy z Robertem Redfordem. "Boso w parku", "Zaklinacz koni"

Robert Redford zdobył popularność w latach 60. XX wieku. Przedstawiamy zestawienie najlepszych filmów, w których wystąpił ten aktor.

Robert Redford filmy
fot: shutterstock.com

Robert Redford to aktor, który został okrzyknięty "złotym chłopcem z Kalifornii" po roli prawnika w filmie "Boso w parku". Dzięki tej produkcji Redford zdobył uznanie krytyków i widzów na całym świecie. Miano jednej z największych gwiazd Hollywood zyskał się po westernie "Butch Cassidy i Sundance Kid", w którym zagrał u boku Paula Newmana i Katharine Ross. Robert dostał Oscara po tym, jak zdecydował się wyreżyserować film "Zwyczajni ludzie".

TOP 12: Najlepsze filmy z Robertem Redfordem

Robert Redford jest założycielem i właścicielem ośrodka Sundance Resort, w którym co roku odbywa się Sundance Film Festival - najbardziej uznany festiwal filmowy na świecie.

John Travolta filmy
John Travolta filmy
Przeczytaj także John Travolta: Najlepsze filmy, w których zagrał John Travolta. "Pulp Fiction", "Grease"

1. "Boso w parku" reż. G. Saks (1967)

Ekranizacja browayowskiej sztuki Neila Simona, która została wystawiona w 1960 roku. W wersji scenicznej również wystąpił Robert Redford. Film opowiada historię świeżo upieczonego małżeństwa, które po miesiącu miodowym zamieszkuje w małym mieszkaniu w Nowym Jorku. Nic nie układa się tak, jak wyobrażała sobie to para.

2. "Butch Cassidy i Sundance Kid" reż. G. Roy Hill (1969)

Butch Cassidy i Sundance Kid to dwaj rewolwerowcy, którzy rabują banki i pociągi. W końcu zostają złapani podczas pościgu, który wspomagała amerykańska armia. Film przeszedł do historii dzięki kreacjom Redforda i Newmana.

3. "Kandydat" reż. M. Ritchie (1972)

Robert Redford to aktor, który gra kandydata, Billa McKaya, który ubiega się o stanowisko gubernatora Kalifornii. Jednak z czasem polityk traci autentyczność i dobre imię. Film zdobył dwa Oscary.

4. "Żądło" reż. G. Roy Hill (1973)

Komedia kryminalna, w której główne role ponownie zagrali Paul Newman i Robert Redford. Aktorzy ponownie wcielili się w gangsterów, którzy chcą się zemścić na gangsterze za śmierć swojego przyjaciela. Wpadają na pomysł przekrętu wszech czasów.

5. "Trzy dni Kondora" reż. S. Pollack (1975)

Joe Turner wraca do biura i odnajduje martwych współpracowników. Zawiadamia centralę i tym samym ściąga na siebie kłopoty. Ucieka przed płatnym zabójcom i zmusza spotkaną kobietę, Kathy, żeby udzieliła mu schronienia.

6. "Wszyscy ludzie prezydenta" reż. A. J. Pakula (1976)

Dustin Hoffman i Robert Redford w thrillerze, który przedstawia historię dziennikarza, który trafia na trop afery, która ma związek z pozbawieniem Nixona prezydentury. Film został cztery razy nominowany do Złotego Globu i aż osiem nominacji do Oscara.

7. "O jeden most za daleko" reż. R. Attenborough (1977)

Dramat wojenny w gwiazdorskiej obsadzie, który został nakręcony na podstawie powieści Corneliusa Ryana pod tym samym tytułem. Historia przebiegu operacji wojsk amerykańskich, polskich i brytyjskich pod kryptonimem "Market Garden". 

8. "Pożegnanie z Afryką" reż. S. Pollack (1985)

Romans, w którym główne role zagrali Meryl Streep i Robert Redford. Sydney Pollack na początku nie brał pod uwagę Meryl Streep do roli Karen, bo uważał aktorkę za mało seksowną. Zmienił jednak zdanie po tym, jak kobieta przyszła na spotkanie ubrana w obcisłą bluzkę z dekoltem.

9. "Niemoralna propozycja" reż. A. Lyne (1993)

Diana i David tworzą udane małżeństwo. Jednak brakuje im środków na czynsz za mieszkanie i grozi im eksmisja. Postanawiają pojechać do Las Vegas i wygrać trochę pieniędzy. Podczas pobytu, Diana wpada w oko miliarderowi, który składa jej "niemoralną propozycję".

10. "Zaklinacz koni" reż. R. Redford (1998)

W filmie zagrała młoda Scarlett Johansson. Grace i Judith wybierają się na wycieczkę konną, która kończy się tragedią. Judith razem z koniem wpadają pod ciężarówkę i giną na miejscu, Grace traci nogę. Matka dziewczyny szuka pomocy dla niej i dla konia. W końcu znajduje zaklinacza, który przybywa i rozpoczyna proces leczenia.

11. "Zawód: Szpieg" reż. T. Scott (2001)

Fikcyjna opowieść o życiu i przyjaźni mężczyzny ze swoim podopiecznym, który podczas akcji wpada w tarapaty i zostaje aresztowany przez Chińczyków. Grozi mu egzekucja, która zostaje mu wyznaczona za 24 godziny.

12. "Gentleman z rewolwerem" reż. D. Lowery (2018)

Historia jednego z najbardziej czarujących złodziei w historii. Mężczyzna nie chciał przechodzić na emeryturę, uciekał z więzienia 30 razy, ale nigdy nie zapomniał o byciu czarującym. W końcu poznaje kobietę, która odmienia jego życie.

7 sierpnia 2018 roku Robert Redford oświadczył, że kończy z karierą aktorską. Które tytuły powinny znaleźć się jeszcze w naszym zestawieniu?

Zobacz także: >>TOP 30: Najlepsze filmy akcji trzymające w napięciu<<

Który film z Robertem Redfordem lubisz najbardziej?

Tagi: Duperele Aktorzy Ranking filmów