Roman Polański i Bill Cosby wykluczeni z Amerykańskiej Akademii Filmowej

Natalia Hluzow
03.05.2018 21:00
Bill Cosby Roman Polański|undefined Fot. AP/EAST NEWS

Zarząd Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zdecydował o usunięciu ze swoich szeregów Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego z powodów etycznych.

Aktor i reżyser zostali wydaleni z Amerykańskiej Akademii Filmowej, zajmującej się m.in. corocznym przyznawaniem Oscarów. Instytucja podjęła decyzję podczas głosowania, które odbyło się 1 maja 2018 roku. Swoje stanowisko ogłosiła 3 maja 2018 jako przyczynę podając dbałość o etyczne standardy organizacji.

Oświadczenie Akademii Filmowej w sprawie Polańskiego i Cosby'ego

Głosowanie było efektem nowych procedur wprowadzonych po skandalu wokół Harvey'a Weinsteina, który został usunięty z Akademii w październiku 2017 roku. 

Jako pierwsza informację o zdarzeniu podała amerykańska stacja ABC News. W oświadczeniu Akademii czytamy:

Członkowie Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zagłosowali za wydaleniem Billa Cosby'ego i Romana Polańskiego.
„Zarząd niezmiennie dba o przestrzeganie standardów etycznych, które wymagają od członków hołdowania wartościom Akademii w zakresie poszanowania ludzkiej godności.”

Bill Cosby w kwietniu 2018 został uznany winnym odurzenia i wykorzystania seksualnego Andrei Constand w 2004 roku. 

Roman Polański w 1978 roku został skazany za gwałt na nieletniej Samancie Geimer. Jak donoszą zagraniczne media, mimo wydalenia z Akademii, Polański ma prawo zachować Oscara, którego zdobył w 2003 roku za reżyserię filmu „Pianista”. 

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.