22.09.2017 10:11

Rosja chce zbanować film o śmierci Stalina

Czarna komedia opowiadająca o śmierci przywódcy sowieckim nie spodobała się rosyjskiej władzy. Zarzuca się mu, że jest „celową prowokacją”, a jego zadaniem jest „wzbudzać nienawiść”. Czy film zostanie zakazany?

Rosja chce zbanować film o śmierci Stalina
foto: kadr z filmu

Józef Stalin dla większości świata jest zbrodniarzem, dyktatorem i wcieleniem zła. Niestety wielu Rosjan nadal uważa przywódcę Związku Radzieckiego za bohatera i jednego z najwybitniejszych rodaków. 8 września 2017 roku na jednym z festiwali odbyła się światowa premiera francusko-brytyjskiej koprodukcji Armando Iannucciego „The Death of Stalin, która w prześmiewczy sposób opowiada o walce o władzę i cynizmie współpracowników zmarłego wodza. Komedia powstała na podstawie powieści graficznej o tym samym tytule autorstwa Fabiena Nury'ego i Thierry'ego Robina. Wpisuje się w popularny ostatnio nurt filmów luźno opartych na biografiach postaci historycznych. W filmie twórcy „Zapętlonych pojawiła się doborowa obsada, między innymi Steve Buscemi, Michael Palin, Paul Whitehouse, Paddy Considine i Simon Russell Beale. 

Mimo że film trafi do brytyjskich kin dopiero 20 października 2017 roku, już zbiera pozytywne recenzje. Niestety nie wszędzie. Jak podaje „The Guardian”, rosyjska władza bierze pod uwagę zakazanie dystrybucji filmu w swoim krajuPavel Pozhigailo, który jest doradcą rosyjskiego ministra kultury, nazwał film „celową prowokacją”. Do tego uważa, że „The Death of Stalin” ma za zadanie „wzbudzać nienawiść do tytułowej postaci. Pozhigailo twierdzi również, że pokazy filmu mogą wzbudzić falę protestów. Całość ma być w ogóle jedną z części destabilizacji Rosji przez Zachód. 

Wcześniej Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej nazwała produkcję „wywrotową”, a jedna z prokremlowskich gazet napisała o niej, że jest „obrzydliwą parodią, stworzoną przez obcych, którzy nic nie wiedzą o naszej historii”. Prawdopodobnie film zostanie zakazany w Rosji. Czy ukaże się w naszym kraju? Na razie nie ma informacji na temat żadnego polskiego dystrybutora. Być może na premierę będziemy musieli poczekać trochę dłużej. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Zwiastuny