Rosyjska adaptacja "Hobbita" do obejrzenia na YouTube

Sergiusz Kurczuk
16.01.2019 12:14
Rosyjska adaptacja "Hobbita" do obejrzenia na YouTube Fot. kadr z filmu Fantastyczna podróż Hobbita pana Bilbo Bagginsa

Na kanale YouTube rosyjskiej stacji Piatyj kanał pojawiła się telewizyjna wersja książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Jak prezentuje się radziecka wersja "Hobbita"?

J.R.R. Tolkien to jeden z ważniejszych twórców fantasy, który swoimi dziełami ustanowił kanon tego gatunku. Fani twórczości pisarza musieli długo czekać, aż pojawiły się przyzwoite adaptacje "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Chodzi oczywiście o filmy Petera Jacksona, który wykorzystał spuściznę Tolkiena, by powołać dwie trylogie dziejące się w Śródziemiu. Hollywoodzkie adaptacje są znane niejednemu fanowi fantasy, jednak nie wszyscy mieli okazję zobaczyć radziecką sztukę teatru telewizji opartą na książce "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Teraz mogą to zrobić za pośrednictwem serwisu YouTube.

Radziecki "Hobbit" za darmo na YouTube

Godzinna adaptacja słynnej książki Tolkiena znalazła się w sieci dzięki oficjalnemu kanałowi YouTube rosyjskiej telewizji Piatyj kanał. Oto jak prezentuje się "Fantastyczna podróż Hobbita pana Bilbo Bagginsa" (w oryginalne "Сказочное путешествие мистера Бильбо Беггинса Хоббита")?

Jak widać, radzieckim twórcom udało się zmieścić całą historię w godzinnym przedstawieniu. Na uwagę zasługuje charakteryzacja (szczególnie Gollum i Gandalf przypominający Pana Kleksa) oraz efekty specjalne, opierające się w głównej mierze na blue boksie - pająki z Mrocznej Puszczy, Gobliny grane przez aktorów z Teatru Maryjskiego czy smok Smaug. "Fantastyczna podróż Hobbita pana Bilbo Bagginsa" zadebiutowała w 1985 roku i została stworzona przez telewizję Leningradzką. Reżyserem widowiska był Władimir Łatyszew. Co ciekawe historia zostaje opowiedziana przez postać Profesora (który prawdopodobnie był wzorowany na samym Tolkienie).

Oczywiście twórcy musieli pominąć niektóre wątki znane z książkowego oryginału. W sztuce brakuje potyczki z Trollami, Elronda, Beorna oraz Leśnych Elfów. Materiał został nagrany w 1984 roku i trafił do pasma dla dzieci pod tytułem "Сказка за сказкой" (Bajka za bajką).

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" - adaptacje powieści Tolkiena

To oczywiście nie pierwsza adaptacja prozy Tolkiena. Zanim Rosjanie powołali do życia swoją wersję, w 1966 roku powstał krótkometrażowy czechosłowacki film animowany "The Hobbit".

11 lat później stworzono pełnometrażową amerykańską telewizyjną animację pod tytułem "The Hobbit". W 1979 roku stacja BBC streściła "Hobbita" w jednym z odcinków serialu "Jackanory". Na kinową superprodukcję fani Tolkiena musieli czekać do roku 2009, kiedy do kin weszła pierwsza część trylogii w reżyserii Petera Jacksona.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.