Rosyjskie boty są odpowiedzialne za hejt na film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”?

Sergiusz Kurczuk
02.10.2018 15:01
Rosyjskie boty są odpowiedzialne za hejt na film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”? Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Czy rosyjskie boty wykorzystały film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”, by skłócić ze sobą amerykańskie społeczeństwo? 

Film „Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” w reżyserii Riana Johnsona sprawił, że fani „Star Wars” zapałali do siebie nienawiścią, równą niechęci Jedi i Sithów. Część widzów wychwalała VIII epizod, nazywając go powiewem świeżości i jedynym sensownym poprowadzeniem historii rodu Skywalkerów po 40 latach od premiery oryginalnej trylogii. Były jednak głosy, nazywające „Ostatnich Jedi” gniotem, wzywające do wyrzucenia filmu z kanonu „Gwiezdnych Wojen”, a nawet pogróżki pod adresem reżysera. Film science fiction sprawił, że społeczeństwo amerykańskie pękło na pół, podobnie jak w przypadku wyboru Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dość szybko pojawiły się podejrzenia, że za podziałem Amerykanów stoi jakaś tajemnicza siła i w tym wypadku nie chodzi o Moc.

„Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi” - czy rosyjskie boty były odpowiedzialne za skłócenie fanów serii?

Jak podaje The Hollywood Reporter, w sprawę może być zamieszana Rosja. Naukowiec Morten Bay w artykule „Weaponizing The Haters: The Last Jedi and the strategic politicization of pop culture through social media manipulation”, przebadał reakcję internautów na VIII epizod „Gwiezdnych Wojen”. Bay dokonał ciekawego odkrycia. Z badań wynika, że 50,9% negatywnych wypowiedzi na film Johnsona na Twitterze pochodzi z kont, które tylko w 21,9% zostały zweryfikowane jako profile prowadzone przez prawdziwych ludzi. Bayowi nasunęły się dość jasne wnioski. 

Prawdopodobnym celem podjętych środków jest zwiększenie doniesień medialnych o konflikcie wewnątrz fandomu, tym samym propagując narrację o powszechnej niezgodzie i dysfunkcji w społeczeństwie amerykańskim. Wielu z badanych użytkowników, wydaje się być rosyjskimi trollami.

Czy za hejtem na „Ostatnich Jedi” rzeczywiście stały rosyjskie boty? Niewykluczone, ale równie dobrze, mogła być to konkurencja Lucasfilm, która starała się zdyskredytować sukces nowych „Gwiezdnych Wojen”. Jak fani (i boty) zareagują na IX epizod serii? Dowiemy się pod koniec grudnia 2019 roku, kiedy nowa historia ze świata „Star Wars” trafi do kin. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.