22.11.2017 12:13

Sacha Baron Cohen zapłaci mandaty turystów aresztowanych w Kazachstanie za strój Borata

Czescy turyści wybrali się na wycieczkę do Kazachstanu i postanowili paradować po stolicy w stroju kąpielowym Borata. Żart skończył się aresztem i mandatem. Sacha Baron Cohen wstawił się za swoimi fanami i obiecał pokryć koszty grzywny. 

Sacha Baron Cohen zapłaci mandaty turystów aresztowanych w Kazachstanie za strój Borata
foto: face to face/East News

W połowie listopada 2017 roku pisaliśmy o niecodziennym wydarzeniu, które miało miejsce na ulicach Astany - stolicy Kazachstanu. Mimo niesprzyjającej pogody 6 turystów z Czech postanowiło przebrać się w słynny kostium kąpielowy, który miał na sobie filmowy Borat. Nie wszystkim mieszkańcom miasta spodobał się dowcip i mężczyzn zgarnęła policja. Trafili do aresztu i zostali ukarani karą pieniężną za nieobyczajne zachowywanie się w miejscu publicznym. Informacja o tym dziwnym wydarzeniu obiegła cały świat.

Dotarła również do gwiazdy filmu „Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatniej”, czyli Sachy Barona Cohena. Aktor zamieścił na swoim Facebooku wpis, dotyczący całej sprawy. Zobowiązał się w nim do pokrycia kosztów kary. 

"

Do moich czeskich kolegów, którzy zostali aresztowani. Wyślijcie mi swoje dane i udowodnijcie, że to wy, a ja zapłacę waszą karę.  "

Zamieścił też adres e-mail, dzięki któremu czescy fani Borata mają się z nim skontaktować - arrestedforwearingyourmankini@gmail.com. Każdy z mężczyzn dostał karę w wysokości około 250 złotych. Chociaż sprawa wydaje się banalna, w Kazachtanie debatowano o niej całkiem poważnie. Jeden z dziennikarzy, Assem Mirjekeeva, był oburzony zachowaniem turystów z Czech, o czym poinformował na Facebooku.

"

Ciekawe, jak zareagowaliby czescy funkcjonariusze prawa, jeśli nasi obywatele zrobiliby to samo w ich kraju? "

Być może na reakcje policji miał fakt, że film o przygodach pochodzącego z Kazachstanu dziennikarza, który obraża wszystkich na każdym kroku, jest w tym kraju zakazany. Rząd chciał nawet oskarżyć twórców „Borata” za propagowanie nieprawdziwego obrazu państwa. 

Miejmy nadzieję, że Sacha Baron Cohen nie zażartował sobie z czeskich fanów...

Czy Sacha Baron Cohen rzeczywiście pokryje koszty kary?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Sacha Baron Cohen