31.08.2016 09:12

Sadystka z UB na zdjęciach z „Zaćmy”

Dystrybutor nowego filmu twórcy „Przesłuchania” czy „Układu zamkniętego” udostępnił zdjęcia z obrazu. Zobaczcie, jak wygląda „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego.

Sadystka z UB na zdjęciach z „Zaćmy”
foto: Jacek Drygała / materiały prasowe

Obraz będzie mieć swoją oficjalną premierę 14 października 2016 roku. To opowieść o postaci historycznej, pułkownik Julii Brystygierowej, znanej jako Krwawa Luna. Sadystyczną funkcjonariuszkę UB przedstawiła na ekranie Maria Mamona („Układ zamknięty”). Obok niej w „Zaćmie” zobaczymy m.in. Janusza Gajosa, Małgorzatę Zajączkowską, Marka Kalitę, Bartosza Porczyka, Sławomira Orzechowskiego i Kazimierza Kaczora. Film przed polską premierą będzie wyświetlony podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

Całość rozgrywać się będzie w połowie lat 50. Julia Brystygierowa, to eks-funkcjonariuszka Ministerstwa Bezpieczeństwa. Tam, jako szefowa owianego złą sławą Departamentu V, osobiście i z sadystyczną zawziętością katowała więźniów politycznych. Słynęła z donosów do NKWD, nie oszczędzając swoich partyjnych towarzyszy. Teraz, szukając porady duchowej, ubiega się o prywatną audiencję u prymasa Stefana Wyszyńskiego (Marek Kalita). Zanim jednak dojdzie do spotkania z głową Kościoła, Brystygierowa będzie musiała przekonać do swoich racji oślepionego księdza (Janusz Gajos) i cierpiącą na kryzys wiary zakonnicę (Małgorzata Zajączkowska).

Zobaczcie fotosy z filmu „Zaćma”:

Wcześniej udostępniony został także zwiastun filmu:

Ryszard Bugajski opowiedział dlaczego postanowił przedstawić taki temat w swoim filmie oraz wyznał na ukazaniu czego zależało mu najbardziej:

"

Temat spotkania Julii Brystygierowej z kardynałem Stefanem Wyszyńskim chodził za mną od dawna. Interesowały mnie przyczyny, dla których ludzie zmieniają siebie, stają się kimś innym. Dla mnie jako scenarzysty najciekawsze było odkrycie powodów tej przemiany. W „Zaćmie” pokazałem to, co zwykle wycina się w serialach, głównie telenowelach, czyli emocje i przyczyny radykalnych zachowań i zmian w życiu bohaterów. Nie znalazłem drugiej podobnej osoby. Całe kierownictwo Ministerstwa Bezpieczeństwa, czyli ci, którzy byli bezpośrednio odpowiedzialni za terror, prześladowania, szykany, do końca życia trzymali się swoich poglądów. Tłumaczyli, że musieli tak postępować, ponieważ wierzyli, że dzięki systemowi socjalistycznemu ludzkość będzie żyła szczęśliwie, zniknie nędza, wyzysk i nierówność. A że w trakcie wybili komuś zęby, czy wyrwali paznokcie… nie widzieli w tym nic złego.   "

Reżyser opowiedział także o samej postaci Julii Brystygierowej przybliżając przy tym jej skrótową biografię. Bugajski dodał co najbardziej zainteresowało go w Krwawej Lunie:

"

Brystygierowa mnie zafascynowała. Studiowała filozofię, zrobiła nawet doktorat i to nie byle gdzie, bo na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie wykładali najwybitniejsi wówczas filozofowie. Potem wyjechała do Paryża, studiowała na Sorbonie, ponoć pozowała dla Picassa, na co nie ma dowodów, ale są opowieści. Zastanowiło mnie, jaka musi być konstrukcja psychiczna osoby, która przy całej swojej inteligencji i szerokich horyzontach, postępowała tak, jak Brystygierowa. I dlaczego potem zaczęła poszukiwania metafizyczne? Wcześniej wierzyła tylko w materialną rzeczywistość. "

Czekacie na „Zaćmę” Ryszarda Bugajskiego?

Robert Skowronski
Tagi: News Galeria