Scena bitwy z „Ostatnich Jedi” została ściągnięta z „Łotra Jeden”?

Sergiusz Kurczuk
20.12.2017 16:36
Scena bitwy z „Ostatnich Jedi” została ściągnięta z „Łotra Jeden”? Fot. kadry z filmów Gwiezdne Wojny: Łotr Jeden i Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Gareth Edwards, reżyser filmu „Łotr Jeden”, stwierdził że scena bitwy w VIII epizodzie „Star Wars” bardzo przypomina podobny fragment w jego produkcji. 

Większość fanów „Gwiezdnych Wojen” porównuje walkę Ruchu Oporu z Najwyższym Porządkiem na planecie Crait, do bitwy o Hoth z „Imperium kontratakuje”. Reżyser spin-offa „Łotr Jeden” widzi jednak podobieństwo do batalistycznej sceny z jego filmu. Chodzi o bitwę o tropikalną planetę Scarif, w której również udział brały maszyny kroczące, a sceneria była pokryta piaskiem. W książce „The Art of Star Wars: The Last Jedi”, David Crossman, który był odpowiedzialny za kostiumy w VIII epizodzie, wyznał, że Gareth Edwards stwierdził, że podobieństwo do jego filmu jest „zbyt duże”. 

W ujęciach okopu na planecie Crait widać dużo charakterystycznych cech armii rebeliantów: hełmy, smocki, kaptury - cała masa proto-żołnierskich ubrań z kieszeniami na amunicję na piersiach. Mieliśmy nadzieję, że nie będzie to wyglądać za bardzo jak w „Łotr Jeden”, ponieważ w naszym filmie Gareth Edwards grał gościnnie rebelianta. Spojrzał i powiedział: „No cóż, to jest Łotr Jeden”. A my na to: „Nie, nie jest”. Myślę, że tego typu elementy działają bez względu na okres, w którym dzieje się rebelia. 

Pewne elementy rzeczywiście  bardzo podobne, ale bitwy o Scarif i Crait pełnią zupełnie inne funkcje fabularne w obu tytułach. Poza tym świat stworzony przez George'a Lucasa został złożony z pewnych powtarzalnych elementów, które pojawiają się we wszystkich produkcjach spod szyldu „Star Wars”. Trudno mówić więc o kopii, czy plagiacie. Jakie cechy epizodów „Gwiezdnych Wojen” będzie posiadał kolejny spin-off, czyli historia młodego Hana Solo? Dowiemy się już 25 maja 2018 roku. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.