"Servant": czy nowy serial Apple TV+ to plagiat thrillera z 2013 roku? M. Night Shyamalan oskarżony o skopiowanie pomysłu

20.01.2020 10:36
Servant|undefined Fot. kadr z serialu Servant

Reżyserka Francesca Gregorini twierdzi, że M. Night Shyamalan splagiatował jej pomysł sprzed kilku lat i wykorzystał w swoim serialu "Servant". Sprawa trafi do sądu.

Minęło kilka miesięcy od startu Apple TV+, a już wokół platformy pojawiły się kontrowersje. Włosko-amerykańska reżyserka Francesca Gregorini pozwała M. Nighta Shyamalana za splagiatowanie jej filmu pod tytułem "The Truth About Emanuel". Bardzo podobne wątki pojawiają się bowiem w serialu "Servant".

"Servant" - M. Night Shyamalan oskarżony o plagiat

Jak donosi serwis Deadline, reżyser znany z takich thrillerów jak "Szósty zmysł", "Split" czy "Znaki" został oskarżony o kradzież własności intelektualnej i skopiowanie pomysłów stworzonych w filmie, który powstał w 2013 roku.

Gregorini skomentowała sprawę w oficjalnym oświadczeniu.

Mam bardzo osobisty stosunek do miłości, którą włożyłam w pracę nad tym filmem. To jest tak naprawdę powodem tej sprawy. To bardzo bolesne.

Przeczytaj także

Według doniesień źródła, prawnik reżyserki David Erikson doszukał się wielu podobieństw pomiędzy dwoma tytułami.

Wątki tak wszechobecne i zakorzenione w wysoce kreatywnych i wyjątkowo osobistych wyborach artystycznych mojej klientki, sugerują, że pomysł, iż mogły wyniknąć ze zbiegów okoliczności, jest niedorzeczny.

Oba tytuły opierają się na podobnym schemacie. Zarówno "The Truth About Emanuel", jaki i "Servant" opowiadają o matkach pogrążonych w żałobie po stracie dziecka. Z powodu traumy kobiety zaczynają wierzyć, że realistyczna lalka jest tak naprawdę żywa. Obie wytwarzają więź z substytutem zmarłego niemowlaka. Urojenia dochodzą do tego stopnia, że zarówno w filmie, jak i w serialu główne bohaterki zatrudniają nianie do opieki nad zabawką. Podobieństwa fabularne, to jednak niejedyne zbieżności. Podobieństwa pojawiają się również w aspekcie technicznym.

Przeczytaj także

Platforma VOD stworzona przez Apple wystartowała w listopadzie 2019 roku. Jednym z pierwszych tytułów dostępnych w serwisie był serial "Servant". W rolach głównych wystąpili Lauren Ambrose ("Sześć stóp pod ziemią"), Toby Kebbell ("Kong: Wyspa Czaszki"), Nell Tiger ("Gra o tron") oraz Rupert Grint ("Harry Potter"). Twórca serialu na razie nie odniósł się do zarzucanego mu plagiatu. Prawdopodobnie sprawę rozstrzygnie sąd.

Przeczytaj także

Zobacz też: Czy „Kształt wody” Guillermo del Toro to plagiat filmu „Plusk”?

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.