"Shazam!" - oto nawiązania do innych filmów. Wśród nich "Batman v Superman" i "Duży"

Kamil Kacperski
30.03.2019 14:56
"Shazam!" - oto nawiązania do innych filmów. Wśród nich "Batman v Superman" i "Duży" Fot. materiały prasowe

"Shazam!", podobnie jak większość blockbusterów o superherosach, zawiera sporo nawiązań do popkultury. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu wszystkie, które zauważyliśmy podczas seansu nowego filmu DC. UWAGA! W tekście są oczywiście spoilery dotyczące fabuły "Shazama!". 

"Shazam!" opowiada o 14-letnim dzieciaku, który w wyniku szczęśliwego zrządzenia losu staje się superbohaterem. Twórcy jeszcze przed pokazaniem pierwszego zdjęcia postanowili określać film słowami: "połączenie Dużego i Supermana". Pogodna produkcja DC zdobyła świetne oceny od krytyków i fanów, a sceny po napisach końcowych pokazują, że twórcy mają już pomysły na następne części przygód Billy'ego Batsona. Sama produkcja została natomiast naszpikowana nawiązaniami i easter eggami dla czujnych widzów. Przyjrzyjmy się zatem, co w "Shazamie!" ukryli twórcy.

Shazam! - nawiązania do filmów DC

Film nie wstydzi się tego, że należy do filmowego uniwersum DC. Już w samych zwiastunach mieliśmy okazję zobaczyć Batarang, koszulki z logotypami herosów, czy zabawkę Batmana mówiącą "I'm Batman". Nie są to jedyne nawiązania do filmowego uniwersum Detective Comics. Na początku filmu Billy poznaje swoją nową przyszywaną rodzinę. Fan bohaterów, Freddy, chwali się chłopakowi wspomnianym Batarangiem, a także pociskiem, który odbił się od Supermana. Batson postanawia ukraść pocisk, aby sprzedać go za kilkaset dolarów. To mu się nie udaje, a sam nabój wpada w końcu do studzienki, gdy Billy pierwszy raz zamienia się w Shazama. Ta scena została pokazana jeszcze przed premierą "Shazama!". 

Sam Shazam zaczyna często nawiązywać do innych superbohaterów - podczas pierwszego pojedynku z Doktorem Sivaną dzieciak stara się "zrobić jak Superman" i zacząć latać. Natomiast wspomniany Batarang służy Shazamowi i jego rodzinie jako broń przeciwko Sivanie. Najlepsze nawiązania do innych filmów pojawiają się natomiast pod koniec filmu - Freddy chce poprawić swój wizerunek w szkole, więc obiecuje wszystkim, że następnego dnia na przerwie obiadowej w szkole pojawi się Shazam. Batsonowi nie podoba się ta próba wykorzystania jego wizerunku, więc postanawia się nie pojawić. Freddy zostaje przez to upokorzony przez szkolnych osiłków. 

Przeczytaj także

Billy postanawia naprawić szkody, które wyrządził Freddy'emu i kilka dni później pojawia się w szkole jako Shazam. Nie jest jednak sam - niedługo potem z drugiej strony stołówki nadchodzi Superman. Niestety, aktor jest widoczny jedynie od torsu w dół, więc nie jesteśmy pewni, czy był to Henry Cavill. W tle wybrzmiewa natomiast motyw z filmu "Superman" przygotowany przez Johna Williamsa. Następne są napisy końcowe, w których pojawiają się kreskówkowe wersje Flasha, Batmana, Supermana, a także Wonder Woman, którą Shazam zaprasza na studniówkę. Ostatnie nawiązanie do filmów DC następuje w drugiej scenie po napisach, gdy Billy i Freddy dyskutują na temat mocy Aquamana. Batson twierdzi, że są one "nieco głupie". Prawdopodobnie zmieniłby zdanie, gdyby zobaczył Arthura w akcji:

Shazam! - nawiązania do innych filmów i popkultury

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej - sami twórcy określali "Shazama!" połączeniem "Dużego" z "Supermanem". Do samego filmu z Tomem Hanksem nawiązano w scenie pojedynku Sivany z Shazamem w galerii handlowej - w sklepie z zabawkami znajduje się duże podłogowe pianino, na którym można pograć za pomocą chodzenia po klawiszach. Shazam przypadkowo nadeptuje na kilka klawiszy, co go dekoncentruje. W tym momencie po innych zaczyna skakać doktor Sivana, który korzystając z nieuwagi Billy'ego uderza go w twarz. W filmie Sandberga jest to zaledwie kilkusekundowy fragment, ale od razu możemy zauważyć, którą ikoniczną sceną z "Dużego" inspirowali się twórcy:

Innym ciekawym nawiązaniem do popkultury jest jeden z pseudonimów Shazama - brzmi on bowiem "Kop-itan Ameryka" (w oryginale Zap-tain America), co jest oczywistym odniesieniem do Kapitana Ameryki należącego do uniwersum Marvela, "rywali" DC. Ten przyjazny ukłon w stronę Domu M jest prawdopodobnie rewanżem za to, że w pierwszym "Spider-Manie" Sama Raimiego pada magiczne słowo "Shazam!", kiedy to Peter Parker próbuje wystrzelić z nadgarstka pajęczynę (1:42):

To wszystkie nawiązania, które nam udało się wyłapać. A wy znaleźliście jeszcze jakieś, które my przeoczyliśmy? "Shazam!" trafił do kin 5 kwietnia 2019 roku. Najbliższym filmem należącym do DCEU jest "Birds of Prey" z Margot Robbie w roli Harley Quinn.

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.