24.03.2019 11:55

"Shazam!" to najlepszy film DC od czasów "Mrocznego rycerza"? W sieci pojawiły się recenzje

Na dwa tygodnie przed premierą "Shazama!" w sieci pojawiły się recenzje produkcji DC. Dla niektórych sporym zaskoczeniem może być fakt, że film nie jest krytykowany. Zobaczcie, co do powiedzenia mają zagraniczni recenzenci. 

Shazam!
foto: kadr z filmu Shazam!

"Shazam!" to nadchodząca produkcja z DCEU, czyli domu Batmana i Supermana. Głównym bohaterem jest 14-letni Billy Batson (Asher Angel), który dzięki mocom czarodzieja (Dijmon Hounsou) potrafi zamienić się w tytułowego bohatera, Shazama (Zachary Levi). W nauce o bohaterstwie pomaga mu jego przyszywany brat, Freddy (Jack Dylan Grazer). Szybko okazuje się, że wraz z ogromną potęgą, przychodzi ogromna odpowiedzialność - na drodze Shazama staje bowiem Thaddeus Sivana (Mark Strong), który pragnie odebrać Billy'emu jego moce.

Shazam! - przegląd ocen

Okazuje się jednak, że ten dość standardowy opis fabuły, zostaje kompletnie wywrócony do góry nogami w filmie Davida F. Sandberga. Według zagranicznych recenzentów, "Shazam!" jest bowiem komediowym filmem familijnym, w którym zamieszczono jedynie elementy kina komiksowego. W opiniach krytyków możemy przeczytać, że produkcja ma "ogromne serce", mnóstwo humoru i zabawnych żarcików, naśmiewa się ze standardowych motywów kina superbohaterskiego niczym "Deadpool" (aczkolwiek w sposób zdecydowanie bardziej przyjazny dla dzieciaków), ale nie zapomina też o dobrych scenach akcji i kilku bardziej podniosłych momentach.

Shazam!
Shazam!
Przeczytaj także "Shazam!" - zobaczcie 3-minutowy fragment filmu o herosie DC

To wszystko powoduje, że film zdobywa naprawdę dobre oceny ze strony krytyków. Zaledwie kilka godzin po zniesieniu embargo na recenzje, "Shazam!" może się cieszyć się z wyniku 93% na Rotten Tomatoes (stan na godziny poranne 24 marca 2019 roku). Z 46 zebranych dotychczas recenzji tylko 3 są negatywne - te krytykowały nadmierną ilość przemocy w filmie dla dzieci, niewykorzystany potencjał, a w jednej z nich możemy przeczytać,że film nie powinien w ogóle powstać. Pozostałe 43 osoby znalazły jednak na tyle dużo dobrych rzeczy w filmie, by ocenić "Shazama!" pozytywnie. Oto kilka przykładów.

Scott Menzel z We Live Entertainment:

"

Niewiarygodnie zabawny i pełen ekscytacji od początku do końca. "Shazam!" jest jednym z tych filmów, którzy przypomina nam, czemu chodzimy do kina.

Ocena: 9/10 "

James Mottam z South China Morning Post:

"

Niewinna natura tego filmu sprawia, że jest czarujący i przyjemny.

Ocena: 3,5/5 "

Grace Randolph z Beyond the Trailer:

"

"Shazam!" przypomina "Gremliny", balansując na granicy filmu dla dzieci i horroru w bardzo ekscytujący oraz zabawny sposób. Złoczyńca Marka Stronga jest (zaskakująco) najlepszą postacią filmu. "

Alonso Duralde z The Wrap:

"

Film przypomina oryginalne komiksy, czyli połączenie heroizmu z kompletnie absurdalnym knuciem złoczyńcy, przenosząc klimat z 1940 roku do czasów współczesnych z dużym smakiem i wyczuciem. "

Susana Polo z Polygon:

"

David F. Sandberg przygotował dla nas wspaniałą, dziecinną fantazję, w której superbohaterowie to wielkie kulki pełne szczęścia i zadowolenia z życia. "

Rafer Guzman z Newsday:

"

Naprawdę dobre antidotum dla przygnębiającego uniwersum DC, "Shazam!" to pozytywny film superbohaterski, który jest młody duchem. "

Lindsay Bahr z Associated Press:

"

"Shazam!" jest po prostu gromem z jasnego nieba, który jest warty waszego czasu i pieniędzy.

Ocena: 3,5/4 "

Chris Nashawaty z Enteratainment Weekly:

"

Kiedy tylko na ekranie pojawia się Levi, który zachwyca się budową swojego ciała i jest zaskoczony swoimi umiejętnościami, ten film staje się świetny.

Ocena: 4/5 "

Matt Maytum z Total Film: 

"

Jednym słowem? Magia.

Ocena: 4/5 "

Shazam! - data premiery

"Shazam!" trafi do kin już 5 kwietnia 2019 roku. W filmie występują: Zachary Levi, Asher Angel, Jack Dylan Grazer, Mark Strong i Dijmon Hounsou. Reżyserem produkcji jest David F. Sandberg.

Kamil Kacperski
Tagi: News Shazam- DC Comics