„Sherlock” w 7 językach

Robert Skowronski
23.02.2016 11:13
„Sherlock” w 7 językach Fot. kadr z wideo

Słynny detektyw to postać o niecodziennych umiejętnościach dedukcji i nie tylko. Okazuje się, że Sherlock Holmes to także poliglota.

Postać narodziła się na kartach książki autorstwa Arthura Conana Doyle’a, „Studium w szkarłacie”, w 1887 roku. Z czasem powstały trzy kolejne powieści o Holmesie, w tym słynny „Pies Baskerville'ów”, oraz 56 opowiadań o nim. Uzależniony od tytoniu i morfiny detektyw został literacko uśmiercony w opowiadaniu „Ostatnia zagadka” w 1983 roku. Zginął w starciu z profesorem Moriartym.

Sherlock Holmes pozostał jednak nieśmiertelny dla popkultury. Bohater był przenoszony do różnych mediów, został również zaadoptowany przez X Muzę. Zarówno on, jak i jego pomocnik dr Watson „wystąpili” w pokaźnej liczbie tytułów.

W ostatnich latach miał on przede wszystkim dwie twarze. Pierwszą z nich jest ta należącą do Roberta Downeya Jra, który pojawił się w dwóch dziełach Guya Ritchiego o rezydencie 221 Baker Street. Druga zaś należy do Benedicta Cumberbatcha. Aktor stał się Sherlockiem Holmesem na potrzeby serialu realizowanego dla telewizji BBC. Ten doczekał się trzech sezonów emitowanych od 2010 roku.

Zobaczcie scenę z odcinka „Upiorna panna młoda”, w którym bohaterowie serialu mówią w siedmiu językach. Możemy usłyszeć język angielski (żadna nowość), ale też włoski, hiszpański, francuski, niemiecki, czeski i rosyjski:

„Sherlock” stacji BBC stał się popularny w wielu krajach. W niektórych z nich standardem jest dubbingowanie postaci odzierając je z głosu oryginalnych aktorów. Stąd na oficjalnym kanale serialu pojawiło się powyższe wideo prezentujące, jak brzmi Benedict Cumberbatch w różnych stronach globu.

Obecnie aktor pracuje nad rolą Doctora Stange'a. Niedawno został przyłapany na planie zdjęciowym w Londynie. Dzieło będące adaptacją komiksu autorstwa Stana Lee oraz Steve’a Ditko trafi na nasze ekrany 4 listopada 2016 roku.

W jakim języku Sherlock brzmi najlepiej?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.