Skąd wzięło się pozdrowienie mieszkańców Wakandy z filmu „Black Panther”?

16.05.2018 14:32
Skąd wzięło się pozdrowienie mieszkańców Wakandy z filmu „Black Panther”? Fot. kadr z filmu Avengers: Infinity War

Fani filmu „Black Panther” podchwycili pozdrowienie podwładnych T'Challi. Skąd wziął się charakterystyczny gest? 

Film „Black Panther” dał szansę fanom MCU na odwiedzenie fantastycznego afrykańskiego państwa, które przez wieki pozostawało w ukryciu. Widzowie filmu Ryana Cooglera mieli okazję zapoznać się kulturą Wakandy. Państwo T'Challi to nie tylko niezwykłe obrzędy, nowoczesna technologia przerastająca wynalazki Tony'ego Starka, stroje, język i hierarchia, ale również gesty. Jednym z najpopularniejszych, który przeszedł bardzo szybko do mainstreamu, jest pozdrowienie „Wakanda w moim sercu” („Wakanda Forever”), wypowiadane ze skrzyżowanymi rękami na piersi. Pojawia się zarówno w filmie „Black Panther” - jako powitanie i w „Avengers: Infinity War” - w roli okrzyku bojowego. Skąd wziął się ten gest?

„Wakanda w moim sercu” - skąd pochodzi pozdrowienie Black Panthera?

Odpowiedź na to pytanie przyniósł komentarz do filmu, występujący wśród dodatków do wydania DVD „Black Panthera”. Reżyser filmu zdradził, że pomysł zrodził się dzięki rzeźbom ze Wschodniej Afryki oraz faraonom ze starożytnego Egiptu, a konkretnie sposobu trzymania rąk w przedstawieniach tych władców. Zazwyczaj gest skrzyżowanych rąk odnosił się do ceremonii pochówku faraona. Kiedy T'Challa udaje się do krainy swoich przodków, wpada w trans, kładąc skrzyżowane ręce na piersi. Poza tym Coogler słusznie zauważył, że w amerykańskim języku migowym tego typu poza oznacza po prostu „przytulać”. Wypadkową tych trzech elementów jest filmowe pozdrowienie „Wakanda w moim sercu”. 

Shuri i T'Challa Fot. foto: kadr z filmu Black Panther

Fani filmu wzięli sobie okrzyk do serca i w mediach społecznościowych popularny jest hasztag #WakandaForever. Wielu miłośników filmowego Black Panthera pozuje do zdjęć, wykonując charakterystyczny gest. Złośliwi i tak będą twierdzić, że Coogler podpatrzył pomysł na pozdrowienie u konkurencji. W końcu w podobny sposób ręce krzyżowała Wonder Woman

Black Panther na pewno powróci w 2. części solowych przygód. Szefowie Marvel Studios zapowiedzieli film, chociaż nie zdradzili jeszcze, kiedy możemy się go spodziewać. 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.