„Smoleńsk” w oficjalnym zwiastunie

Robert Skowronski
11.03.2016 14:29
„Smoleńsk” w oficjalnym zwiastunie Fot. kadr z wideo

Do tej pory ten materiał można było zobaczyć jedynie w kinach wśród innych zwiastunów. W końcu został udostępniony w sieci. Oto oficjalny trailer filmu „Smoleńsk”.

Reżyserem obrazu jest Antoni Krauze, który opowie nam o kulisach tragedii mającej miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Główną bohaterką dzieła ma być dziennikarka Nina i to właśnie z jej perspektywy mamy poznać całą historię. Ona sama o wydarzeniach dowiaduje się z telewizji, po czym wszczyna własne śledztwo, które ujawnia, że katastrofa smoleńska jest sprawą o wiele bardziej złożoną, niż mogłaby się wydawać.

Antoni Krauze opowiedział jakie motywy pchnęły go do podjęcia się próby opowiedzenia o wydarzeniach z pamiętnego 10 kwietnia:

Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. To wydarzenie, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Podzieliło nas bardzo głęboko, dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy.

Wspomnianą dziennikarkę zagra Beata Fido, zaś w parę prezydencka wcielą się Lech Łotocki, jako Lech Kaczyński, oraz Ewa Dałkowska, jako Maria Kaczyńska. Oprócz tego w filmie zobaczymy takich aktorów, jak: Halina Łabonarska, Maciej Półtorak, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik, Piotr Bajor, Tomasz Radawiec czy Mirosława Marcheluk.

Zobaczcie oficjalny zwiastun filmu „Smoleńsk”, którego premiera odbędzie się 15 kwietnia 2016 roku:

Wcześniej do roli Lecha Kaczyńskiego brany był pod uwagę Marian Opania. Aktor jednak zrezygnował z możliwości wystąpienia w „Smoleńsku” podając jednoznaczny powód:

Nie mogę jako osoba myśląca godzić się na udział w czymś takim.

Koszt wyprodukowania filmu wyniósł blisko 10 milionów złotych. Projekt można było wcześniej wesprzeć poprzez stronę internetową fundacjasmolensk2010.pl. Zebrano tam jednak jedynie 208 tysięcy złotych. Jak udało się zebrać resztę brakujących pieniędzy? Producent dzieła, Maciej Pawlicki, nie ujawnił jak tego dokonano.

Jak Wam się podoba zwiastun „Smoleńska”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.