26.06.2018 15:48

„Spider-Man: Homecoming”: Tom Holland zdradził, że w filmie miało paść słynne „I’m Batman.”

W najświeższej odsłonie filmowych przygód Petera Parkera wystąpił Michael Keaton, który w 1989 roku wcielał się w postać Batmana. Aktor próbował podobno przemycić w filmie jeden z najsłynniejszych cytatów Mrocznego Rycerza.

Spider-Man Homecoming
foto: kadr z filmu "Spider-Man: Homecoming"

Zanim Michael Keaton wcielił się w klasycznego przeciwnika Spider-Mana o pseudonimie Vulture, na przełomie lat 80. i 90. dostąpił zaszczytu kreowania postaci Bruce’a Wayne’a, pojawiając się w filmach „Batman” i „Powrót Batmana” reżyserowanych przez Tima Burtona. Rola ta zdecydowanie zapadła mu w pamięć, co przejawiało się m.in. na planie filmu „Spider-Man: Homecoming”. Jak wspomina Tom Holland, Keaton rzucał cytatami z „Batmana” nawet w trakcie ujęć.

Michael Keaton Batman

„Spider-Man: Homecoming”: cytat z „Batmana” prawie pojawił się w filmie

Michael Keaton to jeden z nielicznych aktorów (obok Ryana Reynoldsa), któremu udało się zagrać zarówno w filmie DC, jak i w ekranizacji komiksów Marvela. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, która rola jest bliższa jego sercu.

Tom Holland nieraz wspominał już o zamiłowaniu Keatona do rzucania hasełkami z filmu o Człowieku Nietoperzu, które dostrzegł pracując z nim na planie filmu o Spider-Manie. Podczas panelu w trakcie Ave Comic Con w Seattle opowiedział o kolejnej takiej sytuacji:

"

Jest taka świetna scena – nie ma jej w filmie, bo została wycięta – w której wyciągam Vulture’a z płomieni, kiedy on prawie umiera, a ja go ratuję. I kładę go na piasku, a on mówi do mnie coś w rodzaju: „Dlaczego mnie uratowałeś”, ja na to – „bo jestem Spider-Manem”, a on – „Ale ja jestem Batmanem” (oryg. „But I'm Batman”). "

Trudno wyobrazić sobie, że twórcy filmu o Spider-Manie chcieliby umieścić taką scenę w filmie. Musiała to być zatem radosna improwizacja ze strony Keatona.

Słynne „I’m Batman” miało zresztą już wiele razy padać z jego ust. Nie tylko podczas pracy na planie „Batmana” czy... filmu Marvela. Używał go także w przemówieniach oraz przy różnych innych okazjach, co jest tylko kolejnym dowodem na to, że Michael Keaton nie został wybrany przypadkowo do głównej roli w filmie „Birdman” Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Dla przypomnienia – zagrał tam postać starzejącego się aktora, który wciąż żyje wspomnieniem swojej roli kultowego superbohatera.

Keaton ma już raczej marne szanse, by ponownie wcielić się w Batmana. Natomiast już niebawem po raz kolejny zobaczymy go w roli Vulture’a w sequelu „Spider-Man: Homecoming”. „Spider-Man: Far From Home”, w którym Tom Holland powróci jako Spidey, zadebiutuje w kinach w lipcu 2019 roku. Aktor prawdopodobnie powróci zresztą już kilka miesięcy wcześniej – w maju 2019, kiedy do kin trafi produkcja „Avengers 4”. 

Natalia Hluzow
Tagi: Batman Spider-Man Michael Keaton Tom Holland