Spider-Man obraził uczucia religijne? Marvel usunie kontrowersyjny fragment komiksu

Sergiusz Kurczuk
31.08.2018 15:32
Spider-Man obraził uczucia religijne? Marvel usunie kontrowersyjny fragment komiksu Fot. kadr z komiksu Amazing Spider-Man #4

4. numer komiksu „Amazing Spider-Man” wzbudził kontrowersje z powodu kadru, na którym znajduje się symbol obraźliwy dla jednej z grup wyznaniowych. 

Peter Parker znowu wpakował się w kłopoty. W najnowszym numerze przygód Spider-Mana pojawił się kadr, który został uznany za atak wymierzony w Mormonów. Chodzi o scenę, komiksu „Amazing Spider-Man”, w której tytułowy bohater został ukazany z antymormońskim symbolem na stroju. Wydawnictwo Marvel Comics postanowiło interweniować w tej sprawie.

„Amazing Spider-Man” #4 (2018) - atak na Mormonów?

Zamieszanie wywołał panel, na którym kostium Spider-Mana został obklejony rozmaitymi nalepkami. Wśród nich znajduje się naklejka, odnosząca się do krytykującej Mormonów książki „CES Letter: My Search for Answers to My Mormon Doubts”. Autorem tej dość świeżej pozycji jest Jeremy Runnells - były Mormon, który postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na temat grupy wyznaniowej z opinią publiczną. Przedstawiciele wydawnictwa zabrali głos w tej sprawie. 

4 Fot. foto: fragment komiksu Amazing Spider-Man #4

Portal The Hollywood Reporter zamieścił oświadczenie wydawnictwa dotyczące afery.

Odniesienie pojawiające się w sferze wizualnej „Amazing Spider-Man” #4 zostało zamieszczone bez świadomości Marvela na temat jego znaczenia. Polityka firmy zabrania umieszczania kontrowersyjnych przesłań płynących z jej dzieł. Odniesienie zostanie usunięte z kolejnych wydań papierowych, cyfrowych i wydań zbiorczych.

Rysownikiem odpowiedzialnym za obrazę uczuć religijnych Mormonów jest Ryan Ottley. Twórca skomentował całą sprawę. 

Rozmawiałem z Marvelem o moich ostatnich pracach  i nie mam żadnej niechęci w stosunku do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Członkowie mojej całej rodziny są jego członkami, tak samo, jak wielu moich przyjaciół i nigdy nie umieszczałam w swoich rysunkach niczego przeciwko im lub temu, w co wierzą. Odniesienie pojawiło się z powodu tematu, którym jestem osobiście zainteresowany, co wynika z życiowej decyzji, którą podjąłem. Nie ma nic wspólnego z postacią, historią czy Marvelem. 

To nie pierwsza religijna kontrowersja w komiksach Marvela. W 2017 roku w 1. numerze „X-Men Gold” pojawił się antyżydowski i antychrześcijański cytat z Koranu. Po tym incydencie natychmiast zwolniono twórcę odpowiedzialnego, za całe zajście. Wygląda na to, że szefowie Marvela tym razem postanowili przyjąć mniej radykalną postawę i skończyło się tylko na ocenzurowaniu komiksu. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.