31.08.2018 15:32

Spider-Man obraził uczucia religijne? Marvel usunie kontrowersyjny fragment komiksu

4. numer komiksu „Amazing Spider-Man” wzbudził kontrowersje z powodu kadru, na którym znajduje się symbol obraźliwy dla jednej z grup wyznaniowych. 

Spider-Man obraził uczucia religijne? Marvel usunie kontrowersyjny fragment komiksu
foto: kadr z komiksu Amazing Spider-Man #4

Peter Parker znowu wpakował się w kłopoty. W najnowszym numerze przygód Spider-Mana pojawił się kadr, który został uznany za atak wymierzony w Mormonów. Chodzi o scenę, komiksu „Amazing Spider-Man”, w której tytułowy bohater został ukazany z antymormońskim symbolem na stroju. Wydawnictwo Marvel Comics postanowiło interweniować w tej sprawie.

„Amazing Spider-Man” #4 (2018) - atak na Mormonów?

Zamieszanie wywołał panel, na którym kostium Spider-Mana został obklejony rozmaitymi nalepkami. Wśród nich znajduje się naklejka, odnosząca się do krytykującej Mormonów książki „CES Letter: My Search for Answers to My Mormon Doubts”. Autorem tej dość świeżej pozycji jest Jeremy Runnells - były Mormon, który postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na temat grupy wyznaniowej z opinią publiczną. Przedstawiciele wydawnictwa zabrali głos w tej sprawie. 

Amazing Spider-Man #4

Portal The Hollywood Reporter zamieścił oświadczenie wydawnictwa dotyczące afery.

"

Odniesienie pojawiające się w sferze wizualnej „Amazing Spider-Man” #4 zostało zamieszczone bez świadomości Marvela na temat jego znaczenia. Polityka firmy zabrania umieszczania kontrowersyjnych przesłań płynących z jej dzieł. Odniesienie zostanie usunięte z kolejnych wydań papierowych, cyfrowych i wydań zbiorczych. "

Rysownikiem odpowiedzialnym za obrazę uczuć religijnych Mormonów jest Ryan Ottley. Twórca skomentował całą sprawę. 

"

Rozmawiałem z Marvelem o moich ostatnich pracach  i nie mam żadnej niechęci w stosunku do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Członkowie mojej całej rodziny są jego członkami, tak samo, jak wielu moich przyjaciół i nigdy nie umieszczałam w swoich rysunkach niczego przeciwko im lub temu, w co wierzą. Odniesienie pojawiło się z powodu tematu, którym jestem osobiście zainteresowany, co wynika z życiowej decyzji, którą podjąłem. Nie ma nic wspólnego z postacią, historią czy Marvelem.  "

To nie pierwsza religijna kontrowersja w komiksach Marvela. W 2017 roku w 1. numerze „X-Men Gold” pojawił się antyżydowski i antychrześcijański cytat z Koranu. Po tym incydencie natychmiast zwolniono twórcę odpowiedzialnego, za całe zajście. Wygląda na to, że szefowie Marvela tym razem postanowili przyjąć mniej radykalną postawę i skończyło się tylko na ocenzurowaniu komiksu. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Spider-Man Marvel Komiks Marvel Comics