12.02.2016 15:25

Sprawa złamanej nogi Harrisona Forda trafi do sądu

Podczas kręcenia filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” aktor złamał nogę. Kość już dawno się zrosła, ale sprawa dalej zostaje otwarta.

Sprawa złamanej nogi Harrisona Forda trafi do sądu
foto: kadr z filmu

Ból Harrisona Forda z pewnością zelżał m.in. z powodu kwoty, jaką zarobił za udział w dziele J.J. Abramsa. Jednak w całej sytuacji zaognienie wciąż widzi instytucja Health and Safety Executive, która pozwała firmę producencką działającą przy „Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu mocy” za naruszenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W czerwcu 2014 roku podczas zdjęć realizowanych w Wielkiej Brytanii w studiu Pinewood Studios aktor został uderzony przez ciężkie metalowe drzwi. Skończyło się to złamaniem kończyny i koniecznością przetransportowania odtwórcy roli Hana Solo drogą lotniczą do szpitala w Oxfordzie. Nie skończyło się na zwykłym założeniu gipsu - trzeba było przeprowadzić operację, a Harrison Ford musiał poddać się rehabilitacji nim wrócił na plan.

Aktor „zrekonstruował” incydent w programie Jimmy'ego Fallona:

Wydawać by się mogło, że to już przeszłość, a zajście będzie się wspominać wśród ciekawostek dotyczących kręcenia „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia mocy”. Sprawa jest jednak w toku. Przedstawiciele Health and Safety Executive oraz Foodles Production (spółka-córka wytwórni Disneya) stawią się w sądzie w maju 2016 roku. Poinformował o tym rzecznik pierwszej z instytucji dodając, że okoliczności wypadku zostały dogłębnie zbadane:

"

Zgodnie z prawem, pracodawcy muszą podejmować odpowiednie środki dla ochrony pracowników. Dotyczy to w takim samym stopniu planu filmowego, jak fabryki. Nasze śledztwo wykazało naruszenie czterech przepisów prawa pracy i w związku z tym kierujemy sprawę do sądu. "

Ciekawe co Ford by pomyślał, gdyby wiedział co go czeka jeszcze w czasach przesłuchania do „Gwiezdnych wojen: Części IV”. Miejmy nadzieję, że Młodego Hana Solo nie spotkają podobne przygody na planie.

Robert Skowronski
Tagi: Harrison Ford Star Wars