29.12.2017 16:28

Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics

Scenarzysta, producent i pisarz komiksowy, który 28 grudnia 2017 skończył 95 lat, zmarł 12 listopada 2018 w klinice w Los Angeles. Przypominamy najciekawsze i najważniejsze fakty o legendarnym twórcy komiksów. 

Stan Lee - 5 rzeczy, których nie wiedziałeś o twórcy Marvel Comics
foto: Brandon Voight / Splash News/East News

Gdyby nie Stan „The Man” Lee nie mielibyśmy filmów o Avengers, Spider-Manie czy grupie mutantów znanych jako X-Men. To właśnie on w 1961 roku zapoczątkował przełom w komiksie superbohaterskim, powołując do życia Marvel Comics. Lee urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. Swoją przygodę z komiksem zaczynał jako młody asystent w firmie, która kilkanaście lat później zmieniła się w Dom Pomysłów i została powierzona w jego ręce. Ponad 50 lat był twarzą Marvela i żywą legendą dla wszystkich miłośników superbohaterskich przygód. 

Stan Lee nie żyje

12 listopada 2018 świat obiegła smutna wiadomość - Stan Lee zmarł w klinice w Los Angeles,a informację potwierdziła jego córka. Choć przez większość życia nie miał problemów zdrowotnych, w 2018 roku kilkukrotnie trafiał do szpitala. Na początku lutego legenda Marvel Comics była hospitalizowana z powodu kłopotów z sercem i problemów z oddychaniem. U twórcy komiksów lekarze wykryli wtedy nieregularną pracę serca. 

Przypominamy 5 niesamowitych faktów na temat tego komiksowego twórcy, którego nie ma już z nami. 

1. Stan Lee to nie jego prawdziwe imię i nazwisko

Stan Lee

Tak naprawdę legenda Marvela nazywała się Stanley Martin Lieber. Stan Lee to pseudonim wymyślony na potrzeby pracy jako komiksowy scenarzysta. Lieber od zawsze marzył, żeby zostać światowej sławy pisarzem. Przygoda z komiksem miała być tymczasowa, a swoje prawdziwe nazwisko zarezerwował dla „poważnej literatury”, którą całe życie chciał tworzyć.

2. Zaczynał pisząc nekrologi

Stan Lee

Niechlubne początki, ale za coś trzeba żyć, prawda? Młody Lieber tak bardzo chciał zarabiać na życie pisaniem, że zatrudnił się w jednej z redakcji, jako autor nekrologów. Szybko porzucił ten fach, ponieważ treść pisanych tekstów była dla niego zbyt przygnębiająca. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Avengers X-Men Spider-Man Fantastyczna czwórka Stan Lee Marvel Marvel Comics Iron Man