„Star Wars IX” zmienił tytuł roboczy. Jak twórcy nazywają teraz 9. część „Gwiezdnych wojen”?

Natalia Hluzow
04.06.2018 11:31
„Star Wars IX” zmienił tytuł roboczy. Jak twórcy nazywają teraz 9. część „Gwiezdnych wojen”? Fot. kadr z filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"

Zdjęcia do IX epizodu „Star Wars” mają rozpocząć się latem 2018. Tymczasem ekipa zmieniła tytuł roboczy produkcji.  

W grudniu 2017 portal Fantha Tracks ogłosił, że nadchodząca, 9. część sagi „Star Wars” nosi roboczy tytuł „Black Diamond”, co wiązano z nazwą firmy produkcyjnej realizującej film – Carbonado Industries. Na początku czerwca 2018 ten sam portal poinformował o zmianie tymczasowej nazwy filmu. IX epizod „Gwiezdnych wojen” znany jest teraz jako „TrIXie”.

„TrIXie” – nowy tytuł roboczy „Star Wars IX”

Choć nie wszystkie produkcje otrzymują swoje tytuły robocze, w przypadku tak dużych i tajemniczych projektów jak filmy z serii „Star Wars”, nadawanie ich jest działaniem standardowym i wręcz koniecznym. Tytuł roboczy jest bowiem nazwą, jaką posługują ekipa i obsada na planie i poza nim, by uniknąć wścibskich podglądaczy oraz osób, które - wiedząc, gdzie i kiedy trwają zdjęcia do kolejnych „Gwiezdnych wojen”- mogłyby przeszkadzać w realizacji filmu. Tytuł roboczy jest więc czymś w rodzaju kryptonimu produkcji zanim zostanie ona wydana pod oficjalną nazwą.

star wars 2 Fot. foto: kadr z zakulisowego wideo "Przebudzenia mocy"

Dotychczas tymczasowe tytuły „Gwiezdnych wojen” miały związek z fabułą poszczególnych epizodów, dla przykładu – „Łotr 1” występował pod nazwą „Los Alamos” (Los Alamos to miejsce narodzin bomby atomowej – film dotyczy miejsca narodzin Gwiazdy Śmierci). Czasem też odnosiły się do osobistych skojarzeń twórców. Do tej drugiej grupy bez wątpienia należy „TrIXie”, który poza IX w środku słowa nie ma raczej związku z treścią filmu, gdyż jest po prostu żeńskim imieniem.

Faktyczny tytuł „Star Wars IX” jest oczywiście wciąż nieznany i wciąż chroniony tajemnicą. Prawdopodobnie poznamy go najwcześniej z końcem 2018 roku. Premiera 9. Epizodu „Gwiezdnych wojen” w reżyserii J.J. Abramsa została zaplanowana na grudzień 2019.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.