Mark Hamill skomentował usunięcie sceny z „Ostatnich Jedi”, w której Luke opłakiwał śmierć Hana Solo

Natalia Hluzow
30.03.2018 19:51
Mark Hamill skomentował usunięcie sceny z „Ostatnich Jedi”, w której Luke opłakiwał śmierć Hana Solo Fot. kadr z wideo

Mark Hamill już nieraz krytycznie wypowiadał się o decyzjach Riana Johnsona w kwestii VIII epizodu „Star Wars”. Jak skomentował sprawę tym razem?

Nie jest niczym zaskakującym, że podczas realizacji filmu powstaje o wiele więcej ujęć, niż ostatecznie trafia do gotowej produkcji. I nie chodzi tylko o duble i ujęcia z różnych przyczyn nieudane, ale również o sceny, które w montażu po prostu wyrzuca się z opowieści. Rian Johnson podczas finalnych prac nad filmem „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” za jedną z takich scen uznał moment, w którym Luke po usłyszeniu wiadomości o śmierci Hana Solo opłakuje w samotności zmarłego przyjaciela. Czy była to słuszna decyzja? Na pewno nie zdaniem Marka Hamilla.

Mark Hamill o scenie opłakiwania Hana Solo

Podczas rozmowy z magazynem IGN, Mark Hamill został zapytany o to, czy żałuje, że scena opłakiwania śmierci Hana Solo została wycięta. Odpowiedział jednoznacznie:

Oczywiście, że tak, ponieważ pokazuje, że Luke skrywa się przed Rey, a nawet przed Chewiem, za fasadą zgorzkniałego człowieka. I myślę, że fakt, że mógł dać ujście swoim prawdziwym emocjom, kiedy był sam na sam ze sobą, odcisnąłby duży wpływ na publiczności, ponieważ pozwoliłoby im opłakać śmierć Hana Solo tak, jak zrobił to Luke. Ale tak już bywa w filmach. Mówisz - "oh, a co z tą sceną, w której dzieje się to czy tamto?", ponieważ chcesz w to włożyć tyle emocji, ile tylko potrafisz. Poza tym to było bardzo krótkie. No cóż... Mieli czas, by pokazać jak doję mleko wielkiego kosmity, ale by pokazać ludzkie emocje? Nieee, na to nie było czasu. Ale jak już mówiłem, takie decyzje nie należą do mnie.

W wypowiedzi Hamilla zdecydowanie da się wyczuć żal do reżysera, że pozbawił jego bohatera tak emocjonalnego momentu, podczas gdy pozostawił w filmie wiele niewnoszących niczego do historii ujęć. Trudno mu się dziwić. Tym bardziej, że poza stosunkiem Luke'a do Hana Solo, zestawienie tej sceny żałoby z kolejnym ujęciem pozwalało dostrzec więź łączącą serca i umysły Luke'a i Lei, pomimo tego, że nie widzieli się od lat.

Na szczęście, opisywana przez Marka Hamilla scena zachowała się i można obejrzeć ją m.in. na Youtube:

Nazwana „Luke has a moment” znalazła się również wśród dodatków na wydaniu DVD i Blu-Ray filmu „Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” jako jedna z usuniętych scen. W Polsce wszystkie dodatki i usunięte sceny będzie można oglądać od 23 kwietnia 2018 roku, kiedy domowe wydanie VIII epizodu „Star Wars” trafi do sprzedaży.

 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.