27.03.2018 17:44

Jak George Lucas chciał zakończyć wątek Luke’a Skywalkera w IX epizodzie „Star Wars”?

Mark Hamill w jednym z ostatnich wywiadów zdradził, jakie plany wobec jego postaci miał twórca „Gwiezdnych wojen”, kiedy lata temu planował jeszcze samodzielnie zrealizować 9. część sagi.

Mark Hamill
foto: kadr z filmu "Ostatni Jedi"

Dawno, dawno temu w naszej galaktyce, zanim powstał scenariusz „Powrotu Jedi”, George Lucas planował zrealizować trzy kolejne części „Star Wars”. I nie chodzi tutaj o prequele, które ostatecznie powstały w latach 1999-2005, lecz o epizody 7-9. Podobno istniały nawet kilkunastostronicowe szkice kolejnych części, w których Lucas chciał po swojemu zakończyć sagę Skywalkerów. W jaki sposób planował to zrobić? W jednym z ostatnich wywiadów wspomniał o tym Mark Hamill.

Jak George Lucas chciał zakończyć „Gwiezdne wojny”?

W rozmowie z IGN Mark Hamill zdradził, jaki los miał spotkać Luke’a Skywalkera według wizji samego Lucasa. Jak powiedział:

"

Dowiedziałem się, że George nie uśmiercił Luke’a aż do końca 9. epizodu, kiedy skończył już szkolić Leię. Co jest kolejnym wątkiem, który nigdy nie został wykorzystany [w nowej trylogii]. "

Wychodzi więc na to, że Lucas także zamierzał zakończyć sagę Skywalkerów uśmiercając Luke’a. Tyle, że nie w ósmej, a w 9. części „Star Wars”. Ponadto, w „Ostatnich Jedi” Leia również ujawniła w pewien (bardzo kontrowersyjny) sposób, że Moc jest w niej silna. Być może nie tak, jak planował to zrobić twórca serii i być może nie pojawił się też wątek szkolenia księżniczki, jednak pewne elementy zostały zachowane.

Poza tym, niezależnie od planów Lucasa, przejęcie praw do „Gwiezdnych wojen” przez Disneya zmieniło bieg historii z odległej galaktyki, z czego twórca musiał zdawać sobie sprawę, kiedy sprzedawał wytwórni swoje dzieło życia. W efekcie otrzymaliśmy na ekranie to, co postanowili zaserwować nam J.J. Abrams i Rian Johnson.

IX epizod w reżyserii Abramsa ma trafić na ekrany 20 grudnia 2019 roku. Wcześniej będziemy mieli okazję zobaczyć film o Hanie Solo, którego premiera została zapowiedziana na 25 maja 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: Mark Hamill Star Wars Gwiezdne wojny: Epizod IX George Lucas