Stephen King twierdzi, że "Doktor Sen" jest wybawieniem dla "Lśnienia" Stanleya Kubricka

06.11.2019 11:05
Stephen King twierdzi, że "Doktor Sen" jest wybawieniem dla "Lśnienia" Stanleya Kubricka Fot. . kadr z wideo STEPHEN KING'S DOCTOR SLEEP - Final Trailer [HD]

"Doktor Sen" to kontynuacja słynnej powieści Stephena Kinga "Lśnienie". Adaptacja książki wejdzie na ekrany kin już w listopadzie 2019 roku.

Ci, którzy są fanami Stephena Kinga wiedzą, że autor nie darzył sympatią produkcji Stanleya Kubricka. Mimo że dzieło jest uważane za klasykę gatunku, Król Grozy twierdzi, że reżyser za bardzo odszedł od literackiego pierwowzoru. Pisarz był zniesmaczony do tego stopnia, że postanowił stworzyć własną wersję "Lśnienia", która jednak okazała się klapą.

Stephen King twierdzi, że "Doktor Sen" jest wybawieniem dla "Lśnienia" Stanleya Kubricka

Jak widać, Stephenowi Kinowi trudno dogodzić i trzeba się naprawdę postarać, żeby zdobyć aprobatę pisarza. W wywiadzie dla "The Paris Review" King wyjaśnił, na czym polega różnica między "Lśnieniem" Kubricka a jego powieścią:

[...] Podstawową różnicą, która mówi ci wszystko, co powinieneś wiedzieć jest zakończenie. Pod koniec powieści Jack Torrance mówi synowi, że go kocha, a później wysadza hotel. To namiętny punkt kulminacyjny. W filmie Kubricka Jack zamarza na śmierć.

Przeczytaj także

Ciekawe jest zatem to, że "Doktor Sen", który wejdzie do kin w listopadzie, jest kontynuacją filmowego "Lśnienia", nie książkowego. Jak zareagował na to Stephen King?

Przeczytałem scenariusz bardzo, bardzo uważnie. Oczywiście chciałem wykonać dobrą robotę z tym sequelem, bo ludzie znają książkę "Lśnienie" i pomyślałem, że nie chcę tego zepsuć. Uwielbiam wszystkie filmy Mike'a Flangana i pracowałem z nim już podczas "Gry Geralda". [...] Pomyślałem więc, że wszystko, co nie podobało mi się w wersji Kubricka tutaj jest wybawieniem.

"Doktor Sen" trafi do kin już 15 listopada 2019 roku. Produkcja przedstawia historię Danny'ego Torrenca, który jest już dorosły i dalej ma nadprzyrodzone moce. Pewnego razu spotyka dziewczynkę, która ma identyczne zdolności i stara się ją ochronić przed kultem, którego członkowie polują na dzieci obdarzone takim darem.

Zobacz także: "Doktor Sen" - pierwsze recenzje horroru. Film podobał się nawet Stephenowi Kingowi

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.