Steven Spielberg uważa, że kino góruje nad platformami streamingowymi

Sergiusz Kurczuk
20.02.2019 14:47
Steven Spielberg uważa, że kino góruje nad platformami streamingowymi Fot. Matt Winkelmeyer/Getty AFP/East News

Steven Spielberg stwierdził, że kina w przyszłości będą mieć się dobrze. Filmowiec nie widzi zagrożenia w coraz popularniejszych platformach streamingowych. 

W ciągu ostatnich kilku lat świat kinematografii przeszedł dużą przemianę. Na metamorfozę miał wpływ rozwój internetu i technologii pozwalających na streaming filmów i seriali. Platformy, które wyparły wypożyczalnie kaset VHS i płyt DVD z czasem zaczęły się rozrastać i tworzyć nowe komórki, zajmujące się produkcją własnych treści. Wielu przedstawicieli kina widzi w tym rozwoju zagrożenie dla tradycyjnego odbioru produkcji filmowych. Steven Spielberg nie zgadza się jednak z tymi obawami.

Przeczytaj także

Steven Spielberg o platformach streamingowych

Debata na temat miejsca platform streamingowych i ich autorskich produkcji ciągle trwa. Żeby produkcje pochodzące z Netflixa czy Amazon Prime mogły walczyć o najważniejsze nagrody w branży, postanowiono wprowadzić wybrane tytuły do kin. Między innymi dzięki temu "Roma" Alfonso Cuarona ma w tym roku szansę na zgarnięcie dużej ilości Oscarów. Cuaron nie jest jedynym cenionym filmowcem, który postanowił stworzyć filmy we współpracy z internetowymi serwisami. Dołączyli do niego między innymi Martin Scorsese, Paul Greengrass, czy bracia Coen. Pesymiści uważają, że tego typu roszady spowodują zniknięcie instytucji kina.

Jak donosi Variety, Steven Spielberg ma odmienne zdanie na ten temat. Słynny reżyser i producent uważa, że odbiór filmów w kinach ma o wiele więcej wartości dla widzów, niż oglądanie danego tytułu na ekranie telewizora, komputera czy telefonu. Twórca poruszył ten wątek w przemowie podczas CAS Awards.

Mam nadzieję, że wszyscy z nas nadal będą wierzyć, że największy wkład, jaki możemy dać jako filmowcy naszej publiczności to doświadczenia z oglądania filmów w kinach. Jestem wierny przekonaniu, że kina będą pomiędzy nam wiecznie.

Należy pamiętać, że Spielberg stworzył nie tylko wiele filmów kinowych, ale również jest odpowiedzialny za produkcje telewizyjne. Poza tym jest otwarty na współczesne trendy, o czym świadczy fakt produkowania adaptacji książki "Player One" oraz nadchodzącego horroru opartego na creepypaście z Reddita.

Słowa Spielberga potwierdza również statystyka. Po wielu chudych latach nastał renesans kinowych rekordów. Amerykańskie kina przeżyły prawdziwe oblężenie w roku 2018. Biorąc pod uwagę tytuły, które będą miały swoją premierę w roku 2019, można przewidywać, że padnie kolejny rekord ilości widzów. Kina przynajmniej w najbliższej przyszłości, wydają się więc bezpieczne.

>>Zobacz też: Najważniejsze filmy nadchodzące w roku 2019<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.