29.04.2016 11:03

Studia Warner Bros. i Legendary pozwane za kradzież pomysłu

Twórcy czerpią inspiracje do swoich filmów z różnych źródeł, niejednokrotnie stawiają na tworzenie ekranizacji książek itd., a niekiedy... decydują się na przywłaszczenie sobie cudzych pomysłów.

Studia Warner Bros. i Legendary pozwane za kradzież pomysłu
foto: materiały prasowe

Realizowany jest już „Kong: Skull Island” w reżyserii Jordana Vogta-Robertsa. Dzieło przedstawi grupę podróżników, którzy trafiają na tytułową wyspę króla małp. Scenariusz został napisany przez Johna Gatinsa i Maxa Borensteina, zaś planowana premiera obrazu została ustalona na 8 marca 2017 roku.

Całość opowie o korzeniach King Konga na Wyspie Czaszek. Brzmi świeżo, gdyż do tej pory widzieliśmy ogromnego goryla poza jego naturalnym środowiskiem. Jednak o prawa do tej historii upomniał się Joe DeVito twierdząc, że cały koncept wymyślił już dawno temu na potrzeby serialu telewizyjnego, który nigdy nie został zrealizowany. Teraz domaga się on rekompensaty.

Adwokat DeVito, Randy Merritt, wyznał, że jest to historia, która nigdy wcześniej nie została opowiedziana, a jej autorem jest jego klient:

"

Ponad 80 lat widzowie poznali „King Konga” Meriana C. Coopera. Przez ten cały czas żaden film czy program telewizyjny nie opowiedział o korzeniach tego ikonicznego stwora oraz o jego tajemniczej wyspie, na której został znaleziony. "

Joe DeVito miał zacząć prace nad swoim scenariuszem w 1992 roku przy porozumieniu z rodziną Coopera, twórcy oryginału. Skupił się, jak już zaznaczyliśmy, na przedstawieniu naturalnego środowiska King Konga. Chciał pokazać wydarzenia przed schwytaniem króla małp oraz te po jego śmierci i zespolić je w spójną historię. Po upływie dekady połączył siły z producentem Lorenzo di Bonaventurą, aby zrealizować wysokobudżetowy program telewizyjny. Pomysł miał zostać przedstawiony decydentom ze studiów Legendary i Warner Bros., którzy obecnie zajmują się „Kong: Skull Island”.

Wobec wymienionych firm został już wystosowany pozew ze strony DeVito, który uważa, że jego koncepcja została skradziona, a on nie otrzymał za to żadnego wynagrodzenia i został pominięty jako jeden z autorów. Osobna sprawa została też wytoczona studiu Legendary za rzekome zastraszenie producentów w przeszłości, aby ci porzucili projekt DeVito.

W lipcu 2014 roku twórca miał w końcu dojść do porozumienia z Warner Bros. Jednak tego samego lata Legendary ogłosiło zamiar zrealizowania „Kong: Skull Island”. Odszkodowanie jakiego domaga się autor ma opiewać na kwotę przynajmniej 3,5 miliona dolarów. Oskarżane studia nie zajęły jeszcze żadnego stanowiska w tym sporze.

Bez względu na to po czyjej stronie leży prawda możemy być pewni, że film powstaje. Zdjęcia do dzieła ruszyły jeszcze w październiku 2015 roku. Na ekranie zobaczymy takie gwiazdy, jak: Samuel L. Jacksona, Brie Larson, John Goodman, Jing Tian, Corey Hawkins, Jason Mitchell, John Ortiz, Shea Whigham oraz Toby Kebbell.

Robert Skowronski
Tagi: News