18.04.2017 14:16

Studio Warner Bros. musi udowodnić, że serię „Obecność” oparto na faktach

Kino grozy z łatką „oparte na faktach” staje się dla widzów bardziej pociągające, ale jest też druga strona medalu, o czym przekonało się studio Warner Bros.

Studio Warner Bros. musi udowodnić, że serię „Obecność” oparto na faktach
foto: kadr z filmu

Oto autor książki „Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren”, Gerald Brittle, która posłużyła jako inspiracja przy kręceniu filmów „Obecność”, „Obecność 2” i „Annabelle”, pozwał studio i twórców. Powód? Pisarz twierdzi, że umowa, którą podpisał z Warrenami w 1978 roku jako jedynemu zapewniała mu prawo do przedstawienia ich historii. Pomimo tego studio Warner Bros. zawarło z Lorraine inną umowę skutkującą przeniesieniem niesamowitych opowieści na wielki ekran.

Brittle domaga się blisko 900 milionów dolarów zadośćuczynienia, czyli równowartości tego ile seria zarobiła. W sądzie w Wirginii złożył on już 355-stronicowy pozew. Autor interweniował jeszcze przed powstaniem „Obecności 2”, jednak Warner Bros. odrzuciło jego skargę twierdząc, że obraz wcale nie powstaje w oparciu o książkę, a o fakty historyczne.

Teraz studio musi udowodnić, że film naprawdę bazuje na rzeczywistych wydarzeniach, a nie na tym, co zostało zawarte na kartach książki Brittle'a. Studio nie wydało żadnego oświadczenia w sprawie złożonego pozwu. Z kolei sam pisarz z biegiem lat zmienił zdanie o Warrenach - dziś uważa ich za oszustów, choć kiedyś był zdania, że ich opowieści są autentyczne.

James Wan w pochodzącej z 2016 roku „Obecności 2” czerpał z zapisków oraz dokumentacji Eda i Lorraine Warrenów, małżeństwa zajmującego się sprawami paranormalnymi, które swego czasu na terenie Stanów Zjednoczonych świeciło triumfy w rozwiązywaniu spraw wykraczających poza ludzki świat. W „Obecności 2” Lorraine i Ed ruszyli na pomoc samotnej matce z północnego Londynu (Enfield), która wychowywała czwórkę dzieci. Jej 11-letnia córka została opętana przez demoniczne siły. Para badaczy przybywa na ratunek, aby zmierzyć się z nienazwanym złem.

Pierwsza odsłona „Obecności” mówiła o koszmarze rodziny Perronów, która przez 10 lat doświadczała ingerencji istot z zaświatów. Spin-off filmu, „Annabelle”, opowiadał zaś o demonicznej lalce. Taka miała istnieć naprawdę i uprzykrzać życie dwóch młodych pielęgniarek. Dziecięca zabawka jest obecnie zamknięta w gablocie w Occult Museum należącym do Warrenów. Miejsce to można odwiedzać, a dowodzi nim już sama Lorraine, gdyż Ed zmarł w 2006 roku.

O popularności serii niech świadczy fakt, że seria z dreszczykiem rozszerzy się o „The Nun”, opowieść o demonicznej zakonnicy, która zadebiutowała w „Obecności 2”. Już wkrótce doczekamy się także filmu „Annabelle: Narodzin zła”. Obraz reżyseruje David F. Sandberg, a trafi on do kin 11 sierpnia 2017 roku.

Wierzysz w historie z „Obecności”?

Robert Skowronski
Tagi: News Obecność