Studio Warner Bros. musi udowodnić, że serię „Obecność” oparto na faktach

Robert Skowronski
18.04.2017 14:16
Studio Warner Bros. musi udowodnić, że serię „Obecność” oparto na faktach Fot. kadr z filmu

Kino grozy z łatką „oparte na faktach” staje się dla widzów bardziej pociągające, ale jest też druga strona medalu, o czym przekonało się studio Warner Bros.

Oto autor książki „Demonolodzy. Ed i Lorraine Warren”, Gerald Brittle, która posłużyła jako inspiracja przy kręceniu filmów „Obecność”, „Obecność 2” i „Annabelle”, pozwał studio i twórców. Powód? Pisarz twierdzi, że umowa, którą podpisał z Warrenami w 1978 roku jako jedynemu zapewniała mu prawo do przedstawienia ich historii. Pomimo tego studio Warner Bros. zawarło z Lorraine inną umowę skutkującą przeniesieniem niesamowitych opowieści na wielki ekran.

Brittle domaga się blisko 900 milionów dolarów zadośćuczynienia, czyli równowartości tego ile seria zarobiła. W sądzie w Wirginii złożył on już 355-stronicowy pozew. Autor interweniował jeszcze przed powstaniem „Obecności 2”, jednak Warner Bros. odrzuciło jego skargę twierdząc, że obraz wcale nie powstaje w oparciu o książkę, a o fakty historyczne.

Teraz studio musi udowodnić, że film naprawdę bazuje na rzeczywistych wydarzeniach, a nie na tym, co zostało zawarte na kartach książki Brittle'a. Studio nie wydało żadnego oświadczenia w sprawie złożonego pozwu. Z kolei sam pisarz z biegiem lat zmienił zdanie o Warrenach - dziś uważa ich za oszustów, choć kiedyś był zdania, że ich opowieści są autentyczne.

James Wan w pochodzącej z 2016 roku „Obecności 2” czerpał z zapisków oraz dokumentacji Eda i Lorraine Warrenów, małżeństwa zajmującego się sprawami paranormalnymi, które swego czasu na terenie Stanów Zjednoczonych świeciło triumfy w rozwiązywaniu spraw wykraczających poza ludzki świat. W „Obecności 2” Lorraine i Ed ruszyli na pomoc samotnej matce z północnego Londynu (Enfield), która wychowywała czwórkę dzieci. Jej 11-letnia córka została opętana przez demoniczne siły. Para badaczy przybywa na ratunek, aby zmierzyć się z nienazwanym złem.

Pierwsza odsłona „Obecności” mówiła o koszmarze rodziny Perronów, która przez 10 lat doświadczała ingerencji istot z zaświatów. Spin-off filmu, „Annabelle”, opowiadał zaś o demonicznej lalce. Taka miała istnieć naprawdę i uprzykrzać życie dwóch młodych pielęgniarek. Dziecięca zabawka jest obecnie zamknięta w gablocie w Occult Museum należącym do Warrenów. Miejsce to można odwiedzać, a dowodzi nim już sama Lorraine, gdyż Ed zmarł w 2006 roku.

O popularności serii niech świadczy fakt, że seria z dreszczykiem rozszerzy się o „The Nun”, opowieść o demonicznej zakonnicy, która zadebiutowała w „Obecności 2”. Już wkrótce doczekamy się także filmu „Annabelle: Narodzin zła”. Obraz reżyseruje David F. Sandberg, a trafi on do kin 11 sierpnia 2017 roku.

 

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.