Sukces polskich filmów w Sundance 2016

Robert Skowronski
01.02.2016 10:55
Sukces polskich filmów w Sundance 2016 Fot. kadr z filmu

Polskie kino zostało ponownie docenione na międzynarodowym festiwalu. Tym razem rodzimi twórcy triumfowali w Sundance. Jakie filmy zostały wyróżnione?

Był Oscar dla „Idy” i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale dla „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, teraz możemy się pochwalić kolejnymi wyróżnieniami. Do konkursu zagranicznych filmów fabularnych oraz zagranicznych filmów dokumentalnych na festiwalu Sundance trafiły dwa polskie tytuły. Oba z nich dostały tam nagrody.

Film Agnieszki Smoczyńskiej, „Córki dancingu”, zdobył Specjalną Nagrodę Jury. Obraz doceniono za „unikalną wizję i design”. Dzieło startowało w sekcji Word Dramatic Cinema Competition, do której zgłoszono 12 tysięcy tytułów - wyłoniono z nich 11. „Córki dancingu” były wcześniej chwalone nie tylko w polskich mediach, ale i zagranicznych cieszących się dużą renomą, np. w „The Hollywood Reporter”.

Reżyserka miała okazję porozmawiać na festiwalu o swoim dziele z cenionymi twórcami, m.in. z Robertem Redfordem, który jest organizatorem Sundance. Miał on przyznać, że ceni i ogląda polskie filmy i zauważa, że nasze obrazy z roku na rok stają się coraz lepsze. Randal Poster, dbający o muzyczną stronę dzieł Wesa Andersona, wyznał, że przyznał nagrodę „Córkom dancingu”, aby zachęcić ekipę do dalszego tworzenia.

Obraz Smoczyńskiej to historia dwóch młodych dziewczyn - Srebrnej i Złotej - które tak naprawdę są... syrenami. Żyją one w warszawskiej rzeczywistości lat 80. w świecie tętniących muzyką i cekinami dancingów. Łączą one siły z zespołem Figi i Daktyle, z miejsca stają się sensacją nocnego życia stolicy.

Drugim z wyróżnionych polskich twórców jest Michał Marczak, reżyser kontrowersyjnego „Fuck for Forest”, opowiadającego o ekologach-aktywistach, którzy zajmują się kręceniem filmów pornograficznych, by zebrać pieniądze na ratowanie świata. Na Sundance pokazywany był jego dokument „Wszystkie nieprzespane noce”, który dostał nagrodę za Najlepszą reżyserię dokumentu.

Jak podają twórcy ten obraz jest:

Błyskotliwym portretem współczesnych polskich dwudziestolatków, mającym szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała najbardziej intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach od czasu „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy.

Poza konkursem zaprezentowano także polsko-francuską koprodukcję „Niewinne”. Pokaz zakończył się owacjami na stojąco. Na ekranie w dziele Anne Fontaine pojawiają się m.in. Agata Kulesza, Agata Buzek i Joanna Kulig, zaś całość opowiada o zbiorowym gwałcie na polskich zakonnicach dokonanym przez Armię Czerwoną.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.